Jednou vetou

Produkcia v Saudskej Arábii stlačila cenu ropy Brent pod 60 USD/barel

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy zaznamenali v utorok pokles, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla pod hranicu 60 USD a cena americkej WTI pod 51 USD za barel (159 litrov). Vývoj na trhoch ovplyvnili najmä informácie o rekordnej produkcii ropy v Saudskej Arábii.

Podľa zdrojov z ropného sektora zvýšila Saudská Arábia produkciu ropy tento mesiac na historické maximum. Jej denná ťažba dosahovala okolo 11,1 milióna až 11,3 milióna barelov.

Trhy zároveň čakajú na zasadnutie producentov vo Viedni začiatkom decembra, kde by sa malo diskutovať o prípadnom znížení ťažby od budúceho roka.

Rast ziskov čínskych priemyselných podnikov sa spomalil aj v októbri

Ako sa však budú ceny ropy vyvíjať v ďalšom období, to bude podľa analytikov jasnejšie až po zasadnutí skupiny G20 v Buenos Aires 30. novembra a 1. decembra a spomínanom zasadnutí členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov vo Viedni 6. decembra.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári klesla do 9.39 h SEČ o 69 centov na 59,79 USD (52,62 eura) za barel.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 50,85 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje pokles o 78 centov.

Slovenskí producenti mlieka sa usilujú o vývoz do Číny

(1 EUR = 1,1363 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie