Jednou vetou

Profesia chce priniesť pracovnú gramotnosť aj do regiónov

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Profesia minulý rok po prvýkrát priniesla svoj pracovný veľtrh aj do Košíc. Po úspechu na východe pridáva tento rok aj ďalšie dejisko. Veľtrh Profesia days sa uskutoční 17. mája v Žiline.

Keď sa spoločnosť Profesia rozhodla v roku 2010 organizovať veľtrh práce Profesia days v Bratislave, začínala na 50 vystavovateľoch. Odvtedy sa podujatie už iba rozrastalo. Tento rok sa ich počet zvýšil na viac ako trojnásobok. Veľtrh v hlavnom meste totiž zaznamenal rekordný záujem, keď na ňom vystavovalo vyše 180 zamestnávateľov. Strojnásobil sa však aj počet dejísk. Po Bratislave, pribudli minulý rok Košice. Tento rok sa navyše veľtrh premiérovo predstaví aj na strednom Slovensku. Žilinský Event House otvorí brány pre záujemcov už 17. mája.

Problém firiem zohnať správnych zamestnancov

Doteraz navštívilo veľtrh Profesia days v hlavnom meste približne 152-tisíc ľudí. Medzi nimi boli návštevníci, ktorí si prišli aktívne hľadať zamestnanie, ale aj takí, ktorým chýbali informácie o aktuálnych trendoch na trhu práce. Počas 9-ročnej histórie tohto podujatia sa však výrazne zmenila situácia na trhu práce. Nezamestnanosť na Slovensku rapídne klesla. Jej miera je podľa vládnych štatistík aktuálne 5,55 percenta.

To spôsobilo, že na Slovensku je menej ľudí bez práce. Jednoducho povedané – ak chce v súčasnosti firma zohnať nových zamestnancov, je to pre ňu náročnejšie. Množstvo spoločností sa taktiež sťažuje aj na štruktúru uchádzačov, ktorí majú problém s pracovnou gramotnosťou. Často im totiž chýbajú informácie, ako napísať životopis, ako sa správať na pohovore, prípadne, aké argumenty sú vhodné pri platovom vyjednávaní.

Zvyšovanie gramotnosti ľudí na trhu práce

Podujatie Profesia days sa tak rokmi zmenilo z pracovného veľtrhu, na ktorom zamestnávatelia iba ponúkajú voľné pracovné miesta na omnoho všestrannejší event. Spoločnosť Profesia sa totiž začala zameriavať aj na vzdelávanie a školenie ľudí v oblastiach trhu práce.

Pre uchádzačov majú byť navyše motiváciou úspešní spíkri, ktorí sa im prihovárajú z pódia a približujú im svoj recept na úspech.

foto: profesia.sk

Po dobrých referenciách v Košiciach prichádza rad na Žilinu

Návštevníci tak majú na podujatí možnosť vyrásť a stať sa pre zamestnávateľov atraktívnejší. Po Bratislavčanoch a Košičanoch dostávajú túto šancu aj záujemcovia v Žiline. Veľtrh Profesia days sa  17. mája 2018 bude konať v tamojšom Event House.

Výhodou je, že benefity tohto podujatia majú Žilinčania k dispozícii úplne zadarmo. Podmienkou je iba rýchla registrácia.

Zamestnávatelia sa musia prispôsobiť novele zákona

Veľtrh Profesia days v Žiline bude zároveň skúškou pre zamestnávateľov, ktorý sa budú musieť prispôsobiť novele zákona o povinnom zverejňovaní platov pracovných ponukách. Tá začína platiť od 1. mája 2018.

Pracovnou ponukou je totiž každá informácia o voľnom pracovnom mieste, ktorá obsahuje kontaktné údaje. Ak teda zamestnávatelia na Profesia days budú chcieť napríklad rozdávať letáky s ponukami, budú v nich musieť uvádzať aj základnou zložku mzdy.

zdroj: Profesia.sk

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie