Jednou vetou

Projekt Skutočné darčeky pomôže ľuďom v núdzi

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Projekt organizácie Človek v ohrození s názvom Skutočný darček, v rámci ktorého si ľudia môžu zakúpiť dar, ktorý poteší dvakrát, pomáha nielen na Vianoce. Na stránke projektu ľudia môžu vybrať dar, ktorého zakúpením pomôžu ľuďom v núdzi.

Napríklad im poslať ovcu, pumpu na čistú vodu, sadenice stromov, dojčenskú výživu či školské pomôcky pre deti, ktoré si ich nemôžu dovoliť. Kupujúci zároveň dostane certifikát, ktorý môže darovať blízkemu k jeho sviatku.

Dodávateľom automobiliek v SR sa darí, vyhliadky sú menej optimistické

Slovenská organizácia Človek v ohrození spolu s miestnou organizáciou Necofa, ktorá sa špecializuje na ekologické a udržateľné farmárčenie, v máji v centrálnej Keni rozdali v prvých štyroch komunitách kozy, ovce, sadenice, ale aj solárne lampy a hlinené piecky.

„Vďaka kozám a sliepkam majú rodiny výživu pre seba aj svoje deti a prebytky môžu predávať. Ovce im navyše poskytujú aj vlnu. Obrusy, čiapky či svetre, ktoré z nej vyrobia, môžu opäť predávať ďalej,“ uviedol Samuel Karanja Muhunyu z organizácie Necofa.

Sadenice pomáhajú opäť zalesniť spustošené územia, poskytujú tieň pre pestované plodiny a ochranu pred vetrom. Keď vyrastú, ich konáre sa môžu použiť na oheň na varenie a nakoniec ich obyvatelia môžu celé spracovať a predať ako stavebné drevo.

„Solárne lampy umožňujú deťom učiť sa aj po zotmení a chránia rodiny pred škodlivými výparmi a rizikom požiarov z petrolejových lámp,“ popisuje Muhunyu.

Študenti po maturite nemusia Sociálnej poisťovni hlásiť ukončenie štúdia

Hlinené piecky zase ušetria množstvo použitého dreva, ktoré je tam vzácnou komoditou. Chránia tiež pred rizikom požiaru a umožnia ženám variť výživnejšie jedlá, ktoré nemôžu pripraviť na jednoduchom ohni.

„Naši kolegovia rodiny pravidelne navštevujú a pracujú s nimi. Poznajú ich problémy a po odovzdaní Skutočných darčekov sledujú ich postupný vývoj,“ vysvetľuje mediálna koordinátorka projektu Frédérique Hazéová. Skutočné darčeky pritom slúžia celým komunitám, nielen jednotlivcom.

„Mláďatá poputujú k susedkám a všetci členovia dohliadajú na to, či sa obdarované rodiny o svoje darčeky dobre starajú,“ vysvetlil Muhunyu.

To možno vidieť aj v oblastiach, kde boli Skutočné darčeky udelené pred rokom. Zvieratá sa rozmnožili, mláďatá dostali nové rodiny, deti majú lepšiu výživu a môžu chodiť do školy. „Ak príde niekto nový a nebude mať nič, darujeme mu z našich sliepok,“ hovorí Sylvia Kurui, mladá žena, ktorej rodina pred rokom dostala dve sliepky. Dnes ich po dvore behá viac ako desať.

Lipiansky: Dôležité sú transformácia vianočného príspevku a model valorizácie

Komunity, s ktorými Človek v ohrození v Keni pracuje, majú často za sebou traumatické zážitky a potrebujú pomocnú ruku. „Pre povolebné násilie boli v minulosti stovky rodín premiestnené do slumov, kde žili v hrozných podmienkach. Pravidelne sa tam šírili požiare a mnohé z nich prišli ešte aj o svoje prechodné príbytky,“ vysvetľuje Andrea Najvirtová, koordinátorka rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci v Človeku v ohrození.

Po upokojení situácie začala vláda niektoré z rodín postupne presúvať na prázdne poľnohospodárske územia. Začínali však s prázdnymi rukami a postaviť sa na vlastné nohy bolo nesmierne náročné. Skutočné darčeky týmto rodinám pomáhajú zabezpečiť si živobytie.

Distribúcia Skutočných darčekov bude v Keni pokračovať počas celého roka. Poputujú aj na Ukrajinu, do Libanonu či do Mjanmarska. „Darčeky z kategórie vzdelávania využívame aj u nás na Slovensku. Doučovanie či prvé knižky tu pomáhajú stovkám detí z vylúčených rómskych komunít,“ uzatvára Frédérique Hazéová.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie