Jednou vetou

Projektové spoločnosti očakávajú tretinový pokles hospodárskeho výsledku

Výstavba v okolí bývalej autobusovej stanice Nivy, archívne 2019

foto: TASR

Finančné straty zaznamenali takmer tri štvrtiny firiem.

Projektové spoločnosti očakávajú v dôsledku súčasnej situácie okolo epidémie koronavírusu tretinový pokles hospodárskeho výsledku. Finančné straty zaznamenali takmer tri štvrtiny opýtaných firiem. Vyplýva to z analýzy slovenského stavebníctva spracovanej spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou Ladce a.s.

„Súčasná situácia má dopad na projektové spoločnosti v mnohých ohľadoch. Komplikuje sa nielen priebeh stávajúcich projektov, ale aj mnohé budúce projekty sú pozastavené, alebo môžu byť úplne zrušené. To sa samozrejme podpíše na celkovom hospodárskom výsledku spoločností. Vplyv bude mať iste aj to, na koľko budú účinné opatrenia zo strany vlády pre zmiernenie ekonomických dopadov a tiež to, ako dlho celá situácia potrvá,“ uviedol riaditeľ CEEC Research Michal Vacek.

Jeho slová potvrdzuje riaditeľ organizačnej zložky Slovensko spoločnosti HBH Projekt s.r.o Viliam Piták. „Predpoklad dopadu šírenia koronavírusu COVID-19 na našu prácu je ďalekosiahly. V nadväznosti na tento vývoj očakávame zníženie príjmov, ktoré bude spôsobené hlavne nemožnosťou fakturovať niektoré naše činnosti. U projektantov nastáva problém s prerokovávaním a odsúhlasovaním projektov. Pri našich ekologických zákazkách máme subdodávateľov zo zahraničia, ktorí si pre administratívne problémy s uzatvorením hraníc nemôžu plniť svoje zmluvné záväzky,“ priblížil.

Viac ako tri štvrtiny opýtaných firiem plánuje tieto straty vykryť z vlastných rezerv. Takmer polovica avizuje využitie finančných zvýhodnení zo strany štátu, pätina možnosti čerpania úveru a viac ako desatina sa prikloní k iným možnostiam, medzi ktoré patrí napríklad zníženie prevádzkových nákladov.

V budúcnosti sa pritom pola analýzy plánuje na podobné situácie pripraviť 68 % opýtaných spoločností. Najväčšia časť si chce tvoriť výraznejšie finančné rezervy (74 %), necelá polovica aj krízový plán a 14 % si plánuje zjednať poistenie. Desatina sa prikloní k iným riešeniam, medzi ktoré patrí napríklad predaj majetku, zlepšenie technického zázemia alebo zavádzanie iných druhov formy práce ako je napríklad pravidelný homeoffice.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie