Jednou vetou

Putin a Zelenskij sa nedohodli na novej zmluve o plyne

Ruský prezident Vladimir Putin a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP, TASR - Jakub Kotian, koláž hlavne.sk

Prezidenti Ruska a Ukrajiny rokovali v pondelok (9. 12.) v Paríži v rámci summitu Normandskej štvorky aj o novej zmluve o dodávkach a tranzite plynu, k dohode však nedošlo. Informovala o tom v utorok agentúra AP, ktorá sa odvolala na informácie z ruskej strany.

Ako povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, „zatiaľ nemôžeme povedať, že by sa podarilo nájsť riešenie tohto problému“. Zároveň však dodal, že obe strany sa dohodli na pokračovaní rokovaní.

Zmluva o dodávkach plynu na Ukrajinu a tranzite cez jej územie končí v závere tohto roka. Rozhovory o novej zmluve však brzdia spory za cenu a dlh. Moskva je nespokojná s tým, že ukrajinský Naftogaz, ako uviedla, „vláči ruský plynárenský koncern Gazprom po medzinárodných súdoch s miliardovými žalobami“. Pokračujúci spor vyvoláva obavy z opätovného prerušenia dodávok plynu do Európy.

Maďarská ministerka po vypočutí v Bruseli: EÚ podelili na zlé a dobré štáty

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk uviedol, že Ukrajina je pripravená aj na prípadnú „plynovú vojnu“ s cieľom dosiahnuť dohodu. Ako povedal, Ukrajina potrebuje dlhodobý kontrakt.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie