Jednou vetou

Putin považuje postup USA proti Huaweiu za snahu dostať čínsky koncern z trhu

Ruský prezident Vladimir Putin, archívne

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval postup USA proti koncernu Huawei. Označil ho za pokus dostať čínsku firmu zo svetového trhu.

Niektoré kruhy to „označujú za prvú technologickú vojnu v začínajúcej digitálnej epoche“, povedal v piatok Putin na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. Cieľom digitalizácie by podľa neho malo byť rozširovanie horizontov pre všetkých, ktorí sú otvorení zmene. „Bohužiaľ, aj v tejto oblasti sa vytvárajú bariéry.“

Udržateľný rozvoj nemôže existovať bez mieru a naopak, uviedol Pellegrini

Huawei je druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete a popredný poskytovateľ sieťového vybavenia. Spojené štáty umiestnili čínsky koncern v polovici mája na čiernu listinu, čo znamená, že jeho obchodné vzťahy s partnermi v USA podliehajú prísnej kontrole. Každý, kto chce predávať alebo dodávať techniku čínskej firmy, musí získať licenciu. Americké úrady sa obávajú špionáže prostredníctvom Huaweiu a tlačia aj na ostatné západné krajiny, aby nepoužívali techniku koncernu v sieťach novej generácie 5G. Huawei obvinenia odmieta.

Rusko, naopak, uzavrelo s čínskym koncernom dohodu o vybudovaní siete novej generácie 5G. Na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade sa zúčastnil aj čínsky prezident Si Ťin-pching.

Globálny ekonomický model sa nachádza v kríze

Ruský prezident Vladimir Putin si myslí, že globálny ekonomický model sa nachádza v kríze. Putin v Petrohrade poukázal na zvýšené nerovnováhy po celom svete a vyzval medzinárodné inštitúcie, akú sú skupina G20 alebo Spojené národy, aby ich znížili.

HUAWEI: Najlepší fotomobil vyzval do unikátneho súboju profesionálne zrkadlovky aj svojho predchodcu

„Súčasný model ekonomických vzťahov je, bohužiaľ, v krízovom režime a táto kríza je komplexná,“ uviedol Putin. „Problémy sa hromadili počas uplynulých desaťročí a tieto problémy sú vážnejšie a rozsiahlejšie, než sme si predtým mysleli.“

Podľa Putina je hlavným dôvodom krízy súčasný model globalizácie, ktorý sa presadzoval na konci 20. storočia a ktorý je čoraz menej relevantný pre novú ekonomickú realitu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie