Jednou vetou

Rada vlády na podporu exportu a investícií rokovala aj o ekonomickej diplomacii

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rada vlády SR na podporu exportu a investícií v stredu na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR rokovala aj o stave siete zastupiteľských úradov SR v zahraničí v roku 2018, o ekonomických vplyvoch brexitu, ale aj o slovenskej ekonomickej diplomacii.

Lajčák: Získanie slovenských víz má byť vďaka vízovým centrám jednoduchšie

Členovia rady vzali na vedomie informáciu o stave siete zastupiteľských úradov SR v zahraničí v roku 2018, predloženú na rokovanie rezortom diplomacie.

Šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) uviedol, že MZVaEZ SR musí reagovať na nové výzvy a nároky, ktoré sú naň kladené, a zároveň zlepšovať poskytovanie služieb vrátane posilnenia ekonomickej diplomacie.

„Prvýkrát sme požiadali o vstup aj podnikateľskej sféry, aby nám dali svoje názory na to, kde im napríklad chýba naša diplomatická prítomnosť alebo, naopak, kde ju nepovažujú za potrebnú,“ skonštatoval Lajčák.

MZVaEZ rovnako predložilo na rokovanie aj informáciu o ekonomických vplyvoch brexitu na Slovensko, ktorú členovia rady vzali na vedomie.

Podľa Lajčáka ide o piateho najväčšieho slovenského exportného partnera a zároveň o druhú najväčšiu ekonomiku v EÚ a piatu na svete.

Účastníci konferencie SPA diskutujú o špecifických problémoch parkovania

„Z Británie odchádzajú mnohé inštitúcie, pretože ten trh už po odchode z EÚ nie je natoľko atraktívny. A môžeme sa usilovať získať niektoré z nich,“ načrtol.

Na stretnutí bola zároveň vyhodnotená aj ekonomická diplomacia SR. „Tento rok sme sa rozhodli, že požiadame podnikateľský sektor už v ranej fáze o vstupy do toho materiálu,“ podotkol šéf slovenskej diplomacie.

Členovia navrhli venovať sa v budúcom roku téme pracovnej mobility, reflexie slovensko-čínskych obchodných vzťahov, rozvojovej spolupráce a predsedníctvu SR na zasadnutí Rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na ministerskej úrovni v roku 2019.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie