Jednou vetou

Raši: Aj súkromný sektor môže získať z eurofondov významnú podporu

Predseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši

foto: TASR

Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru (SOPK) považuje vláda za dôležitého partnera štátu v oblasti ekonomických politík.

Tie sú na Slovensku úzko späté s európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi, ktoré koordinuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Uviedol vo svojom príhovore Zhromaždeniu delegátov SOPK, ktoré sa konalo vo štvrtok v Bratislave, podpredseda vlády Richard Raši (Smer-SD).

Podľa jeho slov hoci sa implementácia eurofondov v programovom období 2014 – 2020 rozbiehala pomalým tempom, darí sa ju zrýchľovať. Keď vznikol úrad podpredsedu vlády 1. júna 2016, bolo vyčerpaných len 205,15 milióna eur. Preto si stanovil tri úlohy: zvýšiť čerpanie, zväčšiť transparentnosť, zjednodušiť implementáciu. Vo všetkých troch sa nám podľa Rašiho darí.

„K 31. marcu 2018 sme mali čerpanie na úrovni viac ako 12 % a blížime sa k 2 miliardám eur. Od vzniku úradu sme teda zvýšili čerpanie o viac ako 800 %. Nastal rapídny nárast aj vo vyhlasovaní výziev. Dnes je alokovaných už skoro 85 % z celkového balíka eurofondov, ktorý má v programovom období 2014 – 2020 hodnotu 15,46 miliardy eur. Takmer 40 % eurofondov už máme kontrahovaných. To znamená veľký balík schválených projektov v celkovej hodnote vyše 5,7 miliardy eur. Ide o približne 175-% nárast oproti situácii z júna 2016.“

Podľa Rašiho aj súkromný sektor môže získať z eurofondov významnú podporu. V programovom období 2007 – 2013 bolo z fondov EÚ a štátneho rozpočtu podporených takmer 3000 podnikateľov vo výške viac ako 1,1 miliardy eur.

„Okrem zrýchľovania čerpania eurofondov pracujeme aj na ich stransparentnení a zjednodušení. Výsledkom našej práce je veľmi konzistentný a koncepčný dokument, takzvaný Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušovania implementácie eurofondov. Je to súprava 38 konkrétnych opatrení, ktoré sa dotýkajú všetkých oblastí a procesov čerpania a sú uvádzané do praxe od konca minulého roka,“ povedal Raši.

V závere rokovania Zhromaždenia delegátov SOPK vyhlásili výsledky súťaže „Veľká cena SOPK“ a súťaže Junior Achievement Slovensko, neziskovej organizácie – „TOP študentský tím aplikovanej ekonómie“. Tento rok komora odmeňovala aj svojím najvyšším vyznamenaním – Zlatou medailou SOPK. Veľkú cenu SOPK za uplatňovanie etických princípov v podnikaní za rok 2017 získali Heineken Slovensko, a.s., Hurbanovo a STABILITA d.d.s., a.s., Košice. Zlatú medailu SOPK za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej ekonomiky a podnikania získal Ján Telensky, predseda dozornej rady AQUAPARK Poprad, s.r.o., Prešov.

Víťazom súťaže Junior Achievement Slovensko, n.o. – Top študentský tím aplikovanej ekonómie sa stala firma Ekoverde zo Strednej odbornej školy v Partizánskom pod vedením učiteľky aplikovanej ekonómie Ingrid Rigáňovej. Študentská firma Ekoverde získala ocenenie vďaka zaujímavému produktu – jednorazovému, kompletne kompostovateľnému, ekologickému „coffee to go“ tégliku, ktorý študenti vyrábali, a vďaka výsledkom, ktoré dosiahli v rámci svojho podnikateľského zámeru a činnosti ich firmy.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie