Jednou vetou

Raši: Digitalizácia si vyžiada nový spôsob prijímania rozhodnutí

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Foto: TASR

Digitalizácia verejného sektora, automatizácia, kybernetická bezpečnosť či štrukturálne zmeny si vyžadujú nový spôsob prijímania rozhodnutí. Uviedol to v pondelok vicepremiér SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) na vystúpení na Svetovom samite o vládnutí v Spojených arabských emirátoch (SAE). TASR o tom informoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

V paneli hovoril o inováciách a využití dostupných dát na jednoduchší život občanov. „Vláda, ktorá vie veľmi rýchlo premeniť nápad na implementáciu, bude úspešnejšia a viac prispôsobivá zmenám v spoločnosti,“ poznamenal s tým, že musí vedieť využívať a prepájať dostupné dáta.

E-government, digitalizácia a big data sú podľa neho jediné spôsoby, ktorými je možné priblížiť prácu vlády verejnosti. „Práve to by malo pomôcť ľuďom vidieť proces vládnutia. Nemali by sme teda len zbierať dáta a investovať do výskumov, ale uistiť sa, že tvorcovia politík majú dostatočné schopnosti na to, aby odlíšili správne fakty od tých nesprávnych,“ pokračoval vicepremiér.

Podľa Rašiho by sa na Slovensko mohli vrátiť aj ľudia z oblasti zdravotníctva

Pozornosť treba venovať aj tomu, ako vláda svoje aktivity prezentuje verejnosti. Je najsilnejšou inštitúciou v krajine, mala by mať jasné ciele, niekoľko priorít a ukazovatele, na základe ktorých je možné vidieť posun. „Aby vláda fungovala inovatívne, mala by byť proaktívna a tiež vedieť konať preventívne,“ konštatoval Raši.

Úrad podpredsedu vlády SR uvažuje o zavedení pilotných projektov, cez ktoré sa bude dať prostredníctvom umelej inteligencie spracúvať veľké množstvo údajov. „Výsledkom by malo byť lepšie rozhodovanie sa, lepšia tvorba politík, pričom zozbierané dáta sa následne zanalyzujú, urobí sa z nich výstup a ten zlepší služby pre občanov,“ povedal vicepremiér Raši.

Mzda u Slovákov,ktorí sa chcú vrátiť z Británie domov,nie je rozhodujúca, uviedol Raši

Spolu s podpredsedom vlády SR v paneli o inováciách vystúpil aj generálny tajomník Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj José Ángel Gurría, ktorý nedávno navštívil Bratislavu.

Svetový samit o vládnutí je globálna platforma, ktorá bola založená v roku 2013. Tvorí ju sieť vedúcich predstaviteľov verejného a súkromného sektora a je zameraná na využívanie inovácií a technológií na riešenie aktuálnych svetových výziev, uzatvára úrad vicepremiéra SR.

Môže vás zaujímať

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov