Jednou vetou

Raši: V návrhu kohéznej obálky pre SR je v bežných cenách 13,3 miliardy eur

Predseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši

foto: TASR

V návrhu kohéznej obálky pre Slovensko je v stálych cenách asi 12 miliárd eur a v bežných cenách 13,3 miliardy eur. Pre médiá to povedal v stredu vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) k návrhu Európskej komisie (EK) na obdobie 2021 až 2027 s tým, že ide o peniaze na podporu najmenej rozvinutých regiónov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Za dôležitú považuje v budúcich rokovaniach otázku spolufinancovania.

Suma v bežných cenách je podľa neho tou, ktorú by Slovensko v priebehu programovacieho obdobia malo dosiahnuť. „Pokles financií na eurofondy pre SR by mal v budúcom programovacom období byť iba približne 10 %,“ informoval s tým, že pokles pre SR je najmenší medzi krajinami Vyšehradskej štvorky. V tejto súvislosti citoval aj podpredsedu EK Maroša Šefčoviča, podľa ktorého je tento návrh pre Slovensko štedrý. „Považujeme pokles v bežných cenách o 10 % za úspech,“ povedal vicepremiér.

Rozpočet kohézie EÚ na roky 2021 – 2027 je známy. Koľko dostane Slovensko?

Ďalej uviedol, že SR (310 eur) má po Estónsku druhú najvyššiu mieru intenzity podpory na občana, kým priemer v Európskej únii je 106 eur.

O kompenzácii zníženia o 10 % povedal, že SR sa bude musieť orientovať na centrálne riadené komunitárne programy z EK. V budúcnosti bude na tieto programy vyčlenených 175 miliárd eur. Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu bude pomáhať s prípravou čerpania z komunitárnych programov, vznikne špecializovaná webstránka a bude to aj téma predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke.

Šefčovič: Obálka EÚ na kohéziu je pre SR za danej situácie štedrá

Návrh viacročného finančného rámca EÚ pre kohéznu politiku a eurofondy má byť flexibilnejší, priblížil s tým, že podstatná má byť výsledková orientácia. EK má pre budúce programové obdobie päť hlavných priorít. Podľa neho je pre SR dôležité, že sú medzi nimi aj tie, ktoré pripravuje Slovensko. Ide o dopravu, vedu, výskum, inovácie, životné prostredie, informatizáciu, digitalizáciu či sociálne veci.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie