Jednou vetou

Rast ekonomiky eurozóny nie je ohrozený, tvrdí ECB

Európska centrálna banka vo Frankfurte nad Mohanom

foto: TASR/AP

Európska centrálna banka (ECB) aj napriek slabším údajom z posledného obdobia nepovažuje rast ekonomiky eurozóny za ohrozený.

Ekonomika sa nachádza vo fáze robustnej expanzie, uviedla ECB vo svojej správe. Strážcovia meny sú navyše naďalej presvedčení, že tempo rastu spotrebiteľských cien sa v strednodobom horizonte bude približovať k inflačnému cieľu ECB. ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvomi percentami. V apríli dosiahla inflácia v eurozóne len 1,2 %.

Nálada vo svetovej ekonomike sa zhoršila, vyplýval z prieskumu Ifo

Rast ekonomiky sa na začiatku tohto roka výrazne spomalil. Medzi dôvody patrilo chladné počasie, silná chrípková vlna a štrajky v niektorých krajinách. Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny od januára do marca medzikvartálne stúpol o 0,4 % po 0,7-% zvýšení v predchádzajúcom štvrťroku.

ECB vo svojej správe tiež spomenula riziká ohrozujúce ekonomické vyhliadky. Patrí medzi ne napríklad nárast protekcionizmu vo svetovom obchode. Ďalším nebezpečenstvom sú geopolitické riziká v dôsledku napätia medzi USA a Iránom.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie