Jednou vetou

Rast objednávok na tovar dlhodobej spotreby v USA zaostal za očakávaniami

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Objednávky na tovar dlhodobej spotreby v USA zaznamenali v závere minulého roka výrazný rast. Prispeli k tomu najmä objednávky dopravných prostriedkov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu. Napriek tomu výsledky zaostali za očakávaniami ekonómov.

Objednávky na tovar dlhodobej spotreby vzrástli v decembri o 1,2 %. Pokračovali tak v solídnom raste. Po revízii výsledkov za november smerom nahor sa v 11. mesiaci objednávky zvýšili o 1 % po pôvodne udávanom raste o 0,7 %.

Aj napriek decembrovému zrýchleniu rastu objednávok výsledok zaostal za odhadmi ekonómov, ktorí počítali s ich rastom o 1,5 %.

USA a Čína obnovili rokovania o obchode na vysokej úrovni

Pod decembrové zrýchlenie rastu sa podpísali najmä objednávky na dopravné prostriedky, ktoré zaznamenali rast o 3,3 %. Pokračovali tak v zotavovaní, ktoré zaznamenali v novembri, keď sa zvýšili o 3,4 % po októbrovom prudkom poklese o 12,4 %.

V rámci dopravných prostriedkov rast ťahali najmä dopravné lietadlá a komponenty. Objednávky na tieto produkty vzrástli o 28,4 %.

Bez započítania kategórie dopravných prostriedkov sa objednávky na tovar dlhodobej spotreby v USA zvýšili v decembri len o 0,1 % po novembrovom 0,2-percentnom poklese. Analytici pritom očakávali ich rast o 0,3 %.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest