Jednou vetou

Rattaj: Nižšia DPH dáva priestor na zníženie cien za ubytovanie na Slovensku

Ilustračné foto

Foto: TASR

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na ubytovacie služby na 10 % dáva priestor na zníženie cien v budúcom roku.

Cestovný ruch na Slovensku sa tak ľahšie vyrovná konkurencii v okolitých krajinách. V diskusnej relácii na Tablet TV to povedal najväčší akcionár Tatra Mountain Resort (TMR) Igor Rattaj.

„Zníženie DPH na ubytovacie služby na 10 % je správny smer. V Rakúsku to napokon funguje. Pri 20 % DPH máme v okolitých krajinách veľkú konkurenciu. Takýto skok a zníženie nám dáva priestor na úpravu cien nadol. Bolo by správne, keby sme sa prispôsobili okolitým krajinám. Vzorom nám môže byť Rakúsko, ktoré z turizmu reálne žije,“ konštatoval Rattaj, ktorý víta aj zavedenie rekreačných poukazov. Napriek tomu, že viac ako dve tretiny turistov sú zo Slovenska, nepovažuje toto opatrenie za kontraproduktívne.

USA pripravujú clá aj na zvyšný čínsky dovoz

„Rekreačné poukazy v minulosti zaviedlo aj Poľsko a cítili sme to na odlive poľských turistov späť do vlasti. Pre nás je primárny klient, v lete či v zime, zo Slovenska. Rekreačné šeky vnímame ako ľudovejší koncept, aby lyžovanie nebolo len pre pár vyvolených, ale stalo sa retailovou záležitosťou. K tomu by mali šeky pomôcť,“ dodal Rattaj.

Národná rada SR na októbrovej schôdzi rozhodla, že od januára budúceho roku sa do Zákonníka práce zavedie nový inštitút – príspevok na rekreáciu zamestnancov. Počíta s tým novela zákona o podpore cestovného ruchu z dielne poslancov koaličnej SNS.

Príspevok bude vo výške 55 % oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne. To znamená, že v prípade, ak zamestnanec vynaloží na rekreáciu 500 a viac eur ročne, zamestnávateľ mu prispeje maximálnou sumou 275 eur.

Ak zamestnanec vynaloží na dovolenku nižšiu sumu, zamestnávateľ mu na ňu poskytne príspevok vo výške 55 % oprávnených výdavkov. Príspevok na rekreáciu budú mať povinné len firmy s viac ako 49 zamestnancami.

Noví členovia eurozóny budú musieť splniť prísnejšie podmienky

Nárok naň bude mať pritom len človek, ktorý vo firme odpracoval najmenej 24 mesiacov. Pre ostatných zamestnávateľov so 49 a menej zamestnancami bude možnosť poskytnúť rekreačný poukaz dobrovoľná.

Príspevok bude oslobodený od daní. Rekreačný poukaz by mal byť vydaný vo forme elektronickej platobnej karty a jeho použitie bude viazané výlučne na osoby, ktorým bude vydaný. Bude mať obmedzenú platnosť do konca príslušného kalendárneho roka, v ktorom bol vydaný.

Podľa predkladateľov by malo toto opatrenie podporiť domáci cestovný ruch. Poslanci argumentujú tým, že v štátoch, kde je podobný systém zavedený už roky, napríklad vo Francúzsku, Maďarsku či Taliansku, zaznamenávajú vyššiu účasť tamojších turistov na domácich dovolenkách.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie