Jednou vetou

RegioJet začal s prípravami na ukončenie prevádzky na trase Bratislava – Komárno

Žlté vlaky spoločnosti RegioJet.

Foto: SITA

Dopravná spoločnosť RegioJet začala robiť kroky smerujúce k ukončeniu prevádzky vlakov na trase Bratislava - Komárno. Dôvodom je podľa spoločnosti skutočnosť, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR sa do dnešného dňa nerozhodlo o tom, ako bude zaistená prevádzka na predmetnej trati od 13. decembra 2020, kedy skončí zmluva s dopravcom RegioJet.

Aby dodržal RegioJet zákonné lehoty, musel sa pripraviť na hromadné prepúšťanie svojich zamestnancov. Ako informoval agentúru SITA hovorca spoločnosti RegioJet Aleš Ondrůj, v rámci zákonného postupu musí svoj zámer dopravca najprv prerokovať so zamestnancami, potom oficiálne nahlásiť na úrad práce a až po 30 dňoch, pokiaľ úrad práce nestanoví inak, môže začať plynúť výpovedná lehota.

Kritickú situáciu na trase Bratislava – Komárno vyvolal podľa spoločnosti RegioJet rezort dopravy tým, že sa oneskoril v termínoch, ktoré sa týkali súťaže na nového dopravcu po ukončení aktuálnej zmluvy. „Súťaž bola ministerstvom dopravy vyhlásená neskoro, až 31. decembra 2019. Podmienky boli nastavené tak, že žiadny z dopravcov sa do nej nemohol prihlásiť a po jej neúspechu ministerstvo do dnešného dňa nerozhodlo o ďalšom postupe,“ upozornil Aleš Ondrůj.

RegioJet je pripravený koordinovať kroky s novým dopravcom, ktorý bude na trati jazdiť od 13. decembra 2020. Týka sa to aj dohody o prevzatí trás, o koordinácii postupu voči zamestnancom, či prípadnom využití vhodného vozového parku ako sú poschodové súpravy, bez ktorých nie je možné zaistiť dostatočnú kapacitu na najmä ranných špičkových spojoch.

V marci 2020 po neúspechu súťaže ponúkol RegioJet ministerstvu dopravy a výstavby vzhľadom na potrebu núdzového zaistenia prepravy na ďalšie dva roky variant dočasného zaistenia prevádzky vozidlami, ktoré má RegioJet k dispozícii. Prioritou bolo dočasné zaistenie prepravy cestujúcich do toho času, keď na trati začne fungovať dopravca, ktorý bude vyhlásený z nového kola súťaže.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie