Jednou vetou

Reťazce Billa a Penny Market dostali pokutu 164,4 milióna Kč

Ilustračné foto.

Foto: unsplash.com

Obchodné reťazce Billa a Penny Market dostali od Úradu na ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) pokutu 164,4 milióna Kč (6,41 milióna eur). Dôvodom je zneužitie trhovej sily, ktorého sa dopustili prostredníctvom dcérskej firmy Rewe Buying Group. Od dodávateľov si vynucovali zníženú cenu, takzvaný RBG bonus. Billa a Penny v rokovaniach s dodávateľmi potravín vystupovali ako nákupná aliancia.

Podľa ÚOHS išlo o poplatok, ktorý museli dodávatelia platiť za to, že reťazce od nich odoberali tovar. V niektorých prípadoch bol poplatok priamo podmienkou odobratia potravín.

V roku 2016, keď bola prijatá novela zákona o významnej trhovej sile, sa takýto postup stal nelegálnym. Skupina vtedy začala väčšinu z RBG bonusov meniť na množstvové či cenové zľavy. A to aj v tých prípadoch, keď bol taký postup podľa ÚOHS protiprávny.

Neprimerané podmienky v obchode s potravinami sa majú upraviť

 Úrad odhalil spolu 23 správnych deliktov, v ktorých odberateľ nezákonne inkasoval poplatky. Informoval o tom portál iDNES.cz. Rozhodnutie úradu a pokuta sú už právoplatné, lebo reťazce pristúpili na takzvanú procedúru narovnania. To znamená, že priznali svoju vinu. Za to sa im výška pokuty znížila o 20 %.

Môže vás zaujímať

Časti zamestnávateľov a SZČO sa posunie splatnosť marcového poistného na júl