Rezignácia Trumpovho ekonóma znížila ceny ropy

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Ceny ropy v stredu ráno klesli. Americká WTI sa obchoduje tesne nad úrovňou 62 USD (49,96 eura) za barel. Dôvodom bolo oslabenie na akciových trhoch, ktorého príčinou bola rezignácia Garyho Cohna, ekonomického poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý bol v rámci jeho administratívy obhajcom voľného obchodu. To zvýšilo obavy, že Washington zavedie ohlasované clá na dovoz ocele a hliníka.

Ďalšími faktormi, ktoré mali vplyv na pokles cien čierneho zlata, sú stúpajúca produkcia v USA a nárast zásob. Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s aprílovým kontaktom sa v stredu ráno o 7.22 SEČ predával po 62,06 USD. To bolo o 54 centov alebo 0,86 % menej než v utorok (6. 3.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si počas utorka pripísal 3 centy a uzavrel na úrovni 62,60 USD za barel.

Májový kontrakt na severomorskú ropu Brent v stredu ráno zlacnel o 58 centov alebo 0,88 % na 65,21 USD za barel. Dôsledky Cohnovej rezignácie môžu podľa Stephena Innesa z firmy OANDA spôsobiť pokles cien ropy počas stredajšieho obchodovania. Cohnova rezignácia signalizuje, že Trump aj napriek kritike z mnohých strán zrejme skutočne v najbližších dňoch zavedie ohlásené clá na oceľ a hliník. Mocnosti, vrátane Európskej únie (EÚ) a Číny, varovali, že clá môžu spustiť odvetné akcie a nakoniec viesť k obchodnej vojne, ktorá by mala negatívny vplyv na globálnu ekonomiku.

Môže vás zaujímať

MH SR: Od januára bude vykupovať tzv. zelenú energiu SPP