Rezort financií: O Slovensko je v Ománe záujem

Peter Kažimír

foto: TASR

Podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) je na oficiálnej návšteve Ománskeho sultanátu. Na úvod sa stretol s ministrom pre finančné záležitosti Darwishom Al-Balushim, s ktorým spoločne podpísali zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Ide v poradí už o 69. krajinu, s ktorou má SR uzatvorenú takúto dohodu. Ďalej absolvoval sériu rokovaní s predstaviteľmi ománskej vlády. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Podpis zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia prinesie najmä rozšírenie a posilnenie podnikateľských vzťahov medzi Ománom a Slovenskom. V najbližších mesiacoch by mala byť zmluva rozšírená o ďalšie body, ktoré zahŕňajú podmienky BEPS. Ománsky minister ocenil ekonomické úspechy Slovenska a potvrdil, že vidí mnoho oblastí na vzájomnú spoluprácu. Zaujal ho aj projekt Hodnoty za peniaze, ktorý sa zameriava na efektívnejšie využívanie verejných financií. Spolupráca sa však črtá aj v daňovej oblasti, s dôrazom na DPH, ktorú chce Omán v blízkom čase zaviesť.

Počas rokovania s ministrom obchodu a priemyslu bola otvorená aj téma obnovenia zmluvy na ochranu investícií, o ktorú majú obe strany veľký záujem, najmä pre možnosti investovania.

Do Ománu prišla aj podnikateľská delegácia zo Slovenska, v ktorej je viac ako 20 spoločností z rôznych oblastí hospodárstva. Počas podnikateľského fóra na pôde Ománskej obchodnej a priemyselnej komory mali možnosť predstaviť svoje firmy a hovoriť s podnikateľmi z Ománu. Ománsky sultanát chce v najbližších rokoch rozvíjať najmä rybolov, turizmus, logistiku, oblasť potravinárstva a malé a stredné podnikanie.

„Som rád, že sa môžeme podeliť o naše skúsenosti a úspechy. S Ománom máme veľa spoločného a verím, že naša návšteva zintenzívni vzájomnú spoluprácu a prinesie aj veľa nových projektov, ktoré tu dohodnú naši podnikatelia,“ uviedol Kažimír. Počas všetkých rokovaní prejavili partneri z Ománu záujem o ďalšie stretnutia a prehĺbenie vzájomných vzťahov.

Môže vás zaujímať

Zamestnanci Boeingu zrejme zavádzali FAA pri certifikácii lietadiel 737 MAX