Jednou vetou

Rezort financií vidí príležitosť zefektívniť verejnú správu

Minister financií SR Peter Kažimír

Foto: TASR

Počet verejných zamestnancov a výdavky na nich sú na Slovensku mierne nižšie, ako je priemer EÚ. Priebežná správa revízie výdavkov na zamestnanosť a odmeňovanie vo verejnej správe, ktorú pripravil Útvar hodnoty za peniaze, identifikovala priestor na zefektívnenie za 190 až 455 miliónov eur.

Priniesli ich prvé audity, návrh na reformu samospráv či zohľadnenie klesajúceho počtu žiakov v školstve. Informoval tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Rezort školstva nie je zamestnávateľom učiteľov, nemôže im priamo vyplácať odmeny

Slovenský verejný sektor zamestnáva mierne menej zamestnancov ako krajiny EÚ, a aj mzdy sú u nás o niečo nižšie, vyplýva to z priebežnej správy revízie výdavkov na zamestnanosť a odmeňovanie vo verejnej správe. „V porovnaní so zahraničím najviac zaostávajú platy učiteľov a sociálnych pracovníkov, relatívne vyššie platy majú prokurátori, policajti a sudcovia. Od priemeru EÚ sa výraznejšie líši štruktúra verejných zamestnancov. V prepočte na obyvateľa máme menej zdravotných sestier a sociálnych pracovníkov, no viac policajtov a vysokoškolských učiteľov,“ uvádza tlačový odbor MF SR.

Zamestnanci vo verejnom sektore si v nasledujúcich dvoch rokoch prilepšia, keď im základné tarify porastú ročne o desať percent. „V odmeňovaní tak znížime zaostávanie za európskym priemerom o polovicu. Prípadné ďalšie zvyšovanie miezd by malo byť podľa revízie cielené na zaostávajúce profesie a podmienené reformnými opatreniami,“ uvádza rezort financií.

Hudák podľa Makúcha nespĺňa zákonné podmienky, o Kažimírovi nepochybuje

Revízia identifikuje oblasti, ktoré by mohli fungovať aj s menším počtom zamestnancov. Príkladom je školstvo, kde máme v porovnaní so zvyškom EÚ priveľa vysokoškolských učiteľov a učiteľov na druhom stupni základných škôl v prepočte na žiaka. Ušetrených 93 miliónov eur by podľa ministerstva financií mohlo byť použitých na rozvoj infraštruktúry či zvýšenie platov. Racionalizácia siete regionálnych škôl by zase mohla uvoľniť 14 miliónov eur napríklad na odmeny pre učiteľov. Podobne by sústredenie niektorých činností samospráv do väčších celkov mohlo viesť k úspore od 51 až po 316 miliónov eur.

„Auditmi by mali postupne prejsť všetky inštitúcie štátnej správy, vrátane niektorých štátnych podnikov,“ povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Takýto audit už prebehol na podporných a prierezových činnostiach ministerstiev. Optimalizáciou činností ako sú účtovníctvo, verejné obstarávanie či ľudské zdroje by mohli podľa odhadu revízie ušetriť ministerstvá až 12 miliónov eur ročne.

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

„Okrem realokácie zdrojov v rámci školstva je priestor pre optimalizáciu aj na ministerstvách a v štátnych podnikoch,“ poznamenal riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš a dodal, že „uvoľnené prostriedky by mohli byť presunuté tam, kde sú viac potrebné“.

Revízia tiež konštatuje, že verejný sektor je finančne neatraktívny počas väčšiny produktívneho veku zamestnanca. „Verejná správa pritom rýchlo starne a o dekádu bude až tretina jej zamestnancov na dôchodku. Dôležité je, aby dokázala prilákať viac mladých ľudí, k čomu by mohla dopomôcť zmena spôsobu odmeňovania,“ uzavrel rezort financií.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie