Jednou vetou

Riaditelia pre kohéznu politiku rokovali v Bukurešti o jej nastavení

Ilustračné foto

foto: TASR

Generálna riaditeľka sekcie Centrálny koordinačný orgán (CKO) Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Denisa Žiláková sa v Bukurešti zúčastnila na stretnutí generálnych riaditeľov zodpovedných za eurofondovú politiku.

Cieľom bolo diskutovať o politike súdržnosti ako o politickej priorite pre rokovania v súvislosti s viacročným finančným rámcom na roky 2021 až 2027. Informovala Ivana Nittmannová z odboru komunikácie a protokolu ÚPVII.

FOTO: Pozrite si top 12 miest s najlepšou kvalitou života! Kde sa umiestnila Bratislava?

Jednou z diskutovaných tém boli podľa nej poučenia z programového obdobia 2014 až 2020, ktoré by mohli viesť k zlepšeniu procesu programovania eurofondovej politiky na roky 2021 až 2027.

„Silnejšia strategická orientácia pomohla dosiahnuť lepšie výsledky. Na druhej strane, zavedenie týchto nových prvkov spolu s neskorým schválením legislatívnych predpisov viedli k oneskoreniu začiatku implementácie. Pre efektívny proces programovania je nevyhnutné skoré schválenie legislatívy, ktorá bude jednoduchá a flexibilná,“ uviedla Žiláková.

Nittmannová dodala, že v súvislosti s témou prípravy budúceho obdobia Slovensko podporuje koncentráciu na menší počet cieľov kohéznej politiky. Nestotožňuje sa však s tým, aby európska legislatíva stanovila povinné ohraničenia, alebo povinné minimálne limity pre jednotlivé tematické ciele a eurofondy.

Príjmy riaditeľa Fordu vlani vzrástli, aj keď zisk firmy klesol

Takéto obmedzenie v eurofondovej politike nefunguje a potláča územný rozmer. „Preto v kontexte rokovaní o tematickej koncentrácii budeme prísnejšie požadovať, aby naše argumenty a požiadavky na zvýšenie flexibility boli dostatočne zohľadnené,“ dodala na záver generálna riaditeľka sekcie CKO.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest