Jednou vetou

Richter: Eurokomisárka vníma indexáciu prídavkov v Rakúsku ako protiprávnu

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter

Foto: TASR

Eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová vníma indexáciu prídavkov na deti v Rakúsku ako protiprávnu. Vyhlásil to vo štvrtok minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Eurokomisárka tak odpovedala na list ministrov práce Vyšehradskej štvorky (V4), v ktorom žiadajú o preskúmanie legislatívnej úpravy, ktorú prijalo Rakúsko. Podľa tejto úpravy sa od 1. januára 2019 zavádza v Rakúsku indexácia prídavkov na deti občanov krajín Európskej únie (EÚ), ktorí pracujú v Rakúsku, ale ich deti žijú mimo tejto krajiny.

Eurokomisárka podľa Richtera v odpovedi ubezpečila, že celý problém vníma ako protiprávny. „Urobí všetky kroky, ktoré má k dispozícii, pre to, aby ten zákon a to opatrenie v Rakúsku neplatilo,“ uviedol minister práce.

Richter: Na Slovensku je vynikajúce podnikateľské prostredie

Zároveň dodal, že odpoveď dostal aj od predsedu Európskeho súdneho dvora. „Pán predseda potvrdil, že v tom našom stanovisku, ktoré sme zaslali, máme pravdu. On sa prikláňa k tomu, že to je porušenie pravidiel EÚ, čo nám dáva ešte väčší optimizmus, že uspejeme,“ poznamenal Richter.

List ministrov V4 podpísali 15. novembra slovenský minister práce Ján Richter (Smer-SD), ministerka zodpovedná za politiku rodiny a mládeže Maďarska Katalin Nováková, za český rezort práce štátny tajomník ministerstva Petr Hůrka a za Poľsko štátny tajomník ministerstva pre rodinu, prácu a sociálnu politiku Stanislaw Szwed. K vyhláseniu sa pripojili aj rezortní kolegovia z Bulharska, Litvy a Slovinska.

Richter: Nemám záujem, aby sme na Slovensku zvýhodňovali cudzincov

Štáty v spoločnom liste konštatujú, že zákon je v rozpore s právom EÚ a s princípom rovnakého zaobchádzania. „Predpokladá sa, že nadobudnutím účinnosti tohto zákona bude negatívne ovplyvnený sociálno-ekonomický status 87.500 detí žijúcich v krajinách V4,“ vyčíslil slovenský minister práce.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie