Jednou vetou

Richter: Na Slovensku v apríli 2018 pribudlo takmer 1100 pracovníkov z EÚ

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

foto: TASR

Na Slovensku v rámci pracovnej sily z iných krajín dominujú občania Európskej únie (EÚ), pričom za apríl 2018 pribudlo v SR takmer 1100 pracovníkov z Únie. Skonštatoval to v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Minister priblížil, že aktuálny počet legálne pracujúcich cudzincov na Slovensku je 53.690. Z toho približne 30.000 je z EÚ a zhruba 23.000 z tretích krajín. „Skoro 1100 pribudlo pracovníkov z EÚ, je to hlavne Balkán,“ vyčíslil Richter počty za minulý mesiac. V apríli bol podľa neho zaznamenaný úbytok v niektorých kategóriách, ide najmä o občanov Srbska. „Naopak, ďaleko viac pribúda Ukrajincov, ale dominujú rapídne viac zamestnanci z EÚ,“ zdôraznil s tým, že ide najmä o Bulharov či Rumunov.

V Žilinskom kraji je 12 percent voľných pracovných miest Slovenska

Štvrtý mesiac v roku je už súčasťou sezónnych prác, kde je podľa Richtera tiež priestor pre zahraničnú pracovnú silu. „Za vlaňajšok sme takto evidovali skoro tisícku, presne 960 cudzincov, ktorí tu pracovali v sezónnych prácach. Čo sa týka mesiaca apríl, už evidujeme 342 vydaných povolení na tento účel,“ dodal, pričom predpokladá, že počty z minulého roka budú prekonané.

Zároveň avizoval, že ministerstvo je v štádiu záverečných konzultácií pri tvorbe zoznamu nedostatkových profesií. Doplnil, že spolu s predstaviteľmi zamestnávateľov pripravili 182 nedostatkových profesií, pričom viac ako 40 z nich je z oblasti zdravotníctva.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie