Jednou vetou

Richter: Na získanie ELA sme ponúkli skúsenosti, vzdelávanie aj dopravnú sieť

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD)

foto: TASR

Slovensko v boji o Európsky orgán práce (ELA) ponúklo viaceré výhody. Medzi ne patrí dobrá dopravná infraštruktúra, medzinárodné vzdelávanie, ale aj skúsenosti s pracovným trhom a mobilitou. Uviedol to vo štvrtok slovenský minister práce Ján Richter (Smer-SD) po rokovaní Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu.

„Pre mňa je dôležité, že sme boli úspešní, že nám vyjadrila väčšina krajín podporu, s tým uznávajú aj doterajšiu prácu vlády, ako aj moje úsilie,“ vyhlásil Richter.

Zavedenie eura považujú za pozitívne aj v krajinách mimo eurozóny, naznačil Eurobarometer

Slovensko prvýkrát získa európsku inštitúciu. ELA bude sídliť v priestoroch, kde mala byť pôvodne Európska lieková agentúra, ktorú nakoniec získalo Holandsko. „Dnes bol piaty pokus, čo sa Slovensko uchádzalo o podporu nejakej európskej inštitúcie. Som presvedčený o tom, že toto je veľmi dôležitý krok. ELA je o budúcnosti EÚ. Mobilita pracovnej sily je niečo, s čím sa budeme stretávať,“ konštatoval Richter.

Slovensku vyjadrilo podporu pri hlasovaní v rade 15 krajín EÚ, medzi nimi napríklad Veľká Británia, ale aj krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), či niektoré severské štáty. „Ponúkli sme skúsenosti, ktoré sa týkajú vysielania, ale aj prijímania pracovníkov. Ponúkli sme aj isté premostenie starej a novej Európy, Bratislava toto kritérium spĺňa. Ponúkli sme veľmi dobrú dopravnú tepnu. Jeden z hlavných princípov sme postavili na ľuďoch, aby bolo o nich postarané, ponúkame aj medzinárodné vzdelávanie, ako aj budovu, ktorá je veľmi dobre pripravená,“ zhodnotil Richter.

Slovensko uspelo v boji o sídlo Európskeho orgánu práce

Slovensko má podľa ministra teraz dva mesiace na to, aby vykonalo priestorové úpravy, o ktoré požiada Európska komisia. „Od 1. októbra nastúpi prvých 26 zamestnancov, ktorí sčasti prejdú z Bruselu a sčasti budú prijímaní a budú môcť nastúpiť do Bratislavy. Do konca októbra by sa malo uskutočniť aj prvé stretnutie správneho orgánu, ktorý bude riadiť ELA,“ priblížil Richter.

V dozornej rade inštitúcie bude mať zastúpenie každá členská krajina EÚ. „Slovensko sa nebude uchádzať o predsedu rady, ale veľmi vážne rozmýšľame o podpredsedovi správnej rady. Takisto výkonný manažér, riaditeľ by mal byť z iných krajín,“ uviedol Richter s tým, že o slovenskom zástupcovi v ELA by chcel rokovať aj s kabinetom Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Zisk sídla ELA už v prvom kole hlasovania je obrovský úspech, uviedol Pellegrini

Slovensku zablahoželala k získaniu sídla ELA aj eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová. Priblížila, že v Bruseli odštartuje kreovanie agentúry a následne sa presunie na Slovensko.

„Ak chceme spravodlivé pravidlá na trhu práce, ktoré sú našim cieľom, tak ELA nám v tomto výrazne pomôže,“ uviedla Thysennová s tým, že pravidlá sa týkajú napríklad vysielania zamestnancov či regulácie sociálneho zabezpečenia pracovníkov. „ELA je tiež dôležitou súčasťou balíčka na podporu mobility pracovnej sily,“ dodala Thysennová.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie