Jednou vetou

Richter: Rezort práce upraví pre brexit najmä dve legislatívne normy

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter

Foto: TASR

Rezort práce upraví z dôvodu brexitu najmä dve legislatívne normy týkajúce sa zamestnanosti a sociálneho zabezpečenia. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády šéf Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Ján Richter (Smer-SD).

„Znamená to pripraviť dve legislatívne normy, respektíve ich novely. Prvou je zákon o službách zamestnanosti. Máme záujem ponúknuť britským občanom na Slovensku zo strany slovenských orgánov taký istý prístup ako k občanom EÚ. Prirodzene, že očakávame reciprocitu z druhej strany,“ povedal.

Richter: Pri tvrdom brexite bude najdôležitejšie sociálne zabezpečenie

Podobne bude podľa neho treba upraviť zákon týkajúci sa sociálneho zabezpečenia. „Myslím si, že to je v tejto situácii asi najdôležitejšie. Môže sa stať, že 1. apríla sa príjme tzv. tvrdý brexit. Môže niekto, kto pracuje ako občan SR na Britských ostrovoch, mať nárok na dôchodok, bude ho chcieť poberať a my nemáme ošetrené príslušné zmluvné vzťahy. EÚ bude mimo a bude na tom-ktorom občanovi, aby priniesol potrebné doklady zo Spojeného kráľovstva, aby mal nárok na výplatu dôchodku,“ poznamenal.

Podľa Richtera bude teda potrebné prijať legislatívu pre túto sociálnu oblasť a rýchlo pripraviť dvojstrannú zmluvu, ktorá bude riešiť vzťahy sociálneho zabezpečenia medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom. „To sú teda dve najdôležitejšie úlohy, ktoré s brexitom súvisia,“ dodal Richter. Ďalšie opatrenia môžu podľa neho mať vplyv na slovenský trh práce vzhľadom na okolnosti, ktoré brexit môže priniesť, napríklad odbytové problémy v hospodárstve.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie