Jednou vetou

Richter: Sociálny balíček by mal čo najširšie pokryť všetky skupiny

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Foto: TASR

Nový sociálny balíček vlády by mal pokryť čo najširšie všetky sociálne skupiny. Presvedčený je o tom minister práce Ján Richter (Smer-SD).

„Ak pokryje v niečom dôchodcov, mali by si tam niečo nájsť aj mladé rodiny. Ak sa bude týkať politiky zamestnanosti a zvyšovania minimálnej mzdy, mali by sme konečne vyriešiť otázku platov v štátnej a verejnej službe,“ uviedol po skončení rokovania vlády Richter.

Ak sa tento zámer podarí naplniť, podľa ministra práce sa sociálny balíček „dotkne miliónov ľudí“„Len samotné dosahy týkajúce sa taríf v štátnej a verejnej službe sa odhadujú na 300 miliónov eur s tým, že približne 200 miliónov vychádza na štátny rozpočet a 100 miliónov eur na samosprávu,“ vyčíslil Richter. Odhadol, že možno hovoriť o stovkách miliónov eur, ktoré by mohli byť v rámci balíčka vynaložené na opatrenia.

V prípade výšky minimálnej mzdy Richter dúfa, že tento rok by mohol byť prelomový a sociálni partneri by mohli prvýkrát dospieť k dohode, pričom by mohla byť prekročená hranica 500 eur. Pri podpore mladých rodín minister práce poznamenal, že je „stále veľký finančný skok pri skončení materskej a pri prechode na rodičovskú dovolenku“. „To by sme mali v tom ďalšom období eliminovať a posilňovať a vzbudzovať aj záujem u mladých rodín, aby mali deti,“ myslí si Richter.  O financovaní balíčka majú ministri vládneho kabinetu diskutovať s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) už budúci týždeň.

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia