Jednou vetou

Robert Fico odcestoval do Salzburgu na rokovanie s Macronom

Robert Fico a Emmanuel Macron na rokovaní. Foto: TASR/AP

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) odcestoval na stretnutie premiérov krajín S3 (tzv. Slavkovský formát) s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa uskutočnilo v rakúskom Salzburgu.

Rokovať budú o budúcnosti Únie s dôrazom na problematiku pracovného trhu, konkrétne o smernici o vysielaní pracovníkov. Smernica má zabezpečiť, aby vysielaní zamestnanci mali na rovnakom pracovnom mieste rovnakú mzdu ako domáci pracovníci v danej krajine.

Problematikou zrovnoprávnenia pracovných podmienok vysielaných zamestnancov sa krajiny zaoberajú už od minulého roka. Eurosmernica bola aj témou počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Okrem Macrona sa Fico stretne s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom a rakúskym spolkovým kancelárom Christianom Kernom.

Témou stretnutia má byť aj hospodárska a sociálna konvergencia, aj aktuálne otázky bezpečnosti a migrácie. Fico zároveň deklaruje, že Slovensko chce byť súčasťou jadra Európskej únie (EÚ). „Je národnoštátny záujem byť v takomto jadre, aj byť pri tvorbe rozhodnutí, ktoré budú toto jadro v budúcnosti tvoriť,“ povedal ešte v utorok (22.8.) Fico, keď avizoval svoj odchod na rokovanie.

Súčasťou tzv. Slavkovského formátu (S3) sú Rakúsko, Česko a Slovensko. Formát bol vytvorený v januári 2015 na prvom stretnutí premiérov týchto troch krajín, ktoré sa uskutočnilo v Slavkove u Brna.

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie