Jednou vetou

Rokovania Ministerstva zdravotníctva s MF SR o dofinancovaní rezortu pokračujú

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pokračujú v rokovaniach s Ministerstvom financií (MF) SR o dofinancovaní rezortu. Potvrdila tohovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„MZ SR robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. Aktuálne rokujeme s ministerstvom financií o dofinancovaní rezortu. Takisto čakáme na uzavretie prvého kvartálu hospodárenia zdravotných poisťovní o detailnom vývoji,“ priblížila Eliášová s tým, že sa rezort nechce predčasne ku konkrétnostiam vyjadrovať.

Ako však dodala, zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) v pondelok na rokovaní odvetvovej tripartity navrhli podpis memoranda medzi nemocnicami, zdravotnými poisťovňami, MF SR a MZ SR o potrebe dofinancovania sektora. K tejto iniciatíve sa pridala aj Asociácia štátnych nemocníc, pričom podľa hovorkyne MZ SR s týmto návrhom súhlasilo.

ISU protestuje proti schváleniu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch

Šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa už v minulosti vyjadrila, že verí, že MF SR nenechá slovenské nemocnice padnúť. O nutnosti dofinancovania rezortu zdravotníctva na tento rok hovoria obe súkromné zdravotné poisťovne. Dôvodom majú byť viaceré legislatívne zmeny, dovolenkové poukazy či historicky najnižšia sadzba za poistencov štátu na úrovni 3,2 percenta. Súkromné zdravotné poisťovne tiež tvrdia, že historicky najnižšia sadzba za poistencov štátu zásadne ovplyvnila disponibilné príjmy. Výška dofinancovania bude podľa nich závislá aj od prichádzajúcich dodatočných požiadaviek, ktoré stále priebežne vznikajú. Na problém chýbajúcich financií medzi prvými poukázala ANS.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie