Rokovania o budúcich vzťahoch EÚ a Británie sa začnú, až sa vyrieši brexit

Ilustračná foto

foto: TASR/AP

Šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes zdôraznil, že rokovania o budúcich obchodných vzťahoch medzi Európskou úniou (EÚ) a Britániou sa môžu začať, až keď sa vyriešia podmienky odchodu Londýna.

Británia a EK tento týždeň štartujú tretie kolo rokovaní o brexite. Podľa predstaviteľov EÚ sa musia sústrediť na práva občanov EÚ a Británie žijúcich v zahraničí, finančné vyrovnanie a hranicu medzi Írskom a Severným Írskom.

„Rad by som sa vyjadril jasne, že som s požadovanou pozornosťou čítal všetky dokumenty, ktoré pripravila britská vláda a žiaden z nich nie je dostačujúci, takže mám obrovské množstvo záležitostí, ktoré musíme vyriešiť,“ uviedol Juncker v prejave pred veľvyslancami EÚ.

„Musíme úplne jasne povedať, že nezačneme rokovania o nových ekonomických a obchodných vzťahoch medzi Britániou a EÚ skôr, než sa vyriešia všetky tieto otázky týkajúce sa rozchodu EÚ a Británie. Nemôžeme tieto záležitosti miešať dohromady,“ povedal Juncker. Najprv musíme vyriešiť minulosť, než sa začneme tešiť na budúcnosť,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Poslanci ukončili 6. rokovací deň zmenami v zákone o sociálnom poistení