Jednou vetou

Rokovnaia s Talianskom pokračujú, digitálna daň zrejme bez dohody

Minister financií SR Peter Kažimír

Foto: TASR

Ministri financií eurozóny (Euroskupina) na svojom pondelňajšom (3.12.) zasadnutí podporili Európsku komisiu (EK) v jej rozpočtovom spore s Talianskom.

Uviedol minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) v noci z pondelka na utorok, po nečakane dlhom rokovaní členov Euroskupiny.

„Všetky členské krajiny podporili stanovisko EK, ktoré jasne hovorí o tom, že taliansky návrh nie je v súlade s pravidlami ani čo sa týka dlhu, ani čo sa týka deficitu,“ opísal situáciu Kažimír.

Dodal, že Euroskupina podporuje dialóg medzi exekutívou EÚ a talianskym ministrom financií Giovannim Triom a spresnil, že tento spor nie je uzavretý a „ďalšie rokovania sú pred nami“.

Darčeky pod stromček by sa mali nakúpiť skôr

Podľa Kažimíra Taliansku zatiaľ nehrozí zavedenie procedúry nadmerného deficitu zo strany Bruselu, ale táto hrozba je jasná a v tomto členské štáty eurozóny tiež podporujú eurokomisiu.

Minister upozornil, že na rokovaniach nezazneli konkrétne čísla ohľadom novej podoby talianskeho rozpočtu na budúci rok a správy, že by Rím skresal deficit rozpočtu pod dve percentá, označil iba za kuloárne fámy.

Euroskupina rokovala aj o možnom zavedení digitálnej dane, pričom touto témou sa budú v utorok v Bruseli zaoberať aj ministri financií EÚ (Ecofin).

„Slovensko je zástancom zavedenia tejto dane, či už v európskom formáte, ale ešte lepšie na globálnej úrovni. Nejde ani tak o zvyšovanie daňového zaťaženia a ďalšie peniaze do štátnej kasy, prvotný cieľ je mať spravodlivosť v zdaňovaní, mať primerane rovnaké daňové zaťaženie v rôznych ekonomických oblastiach a tu sa vyvinula časť odvetvia, ktorá sa veľmi úspešne vyhýba zdaňovaniu v celosvetovom rámci,“ uviedol Kažimír.

Podľa jeho slov ide o správnu iniciatívu, vyjadril však pochybnosti, že by sa ministri financií EÚ dohodli na prijatí tejto dane. A to aj preto, že je viacero krajín Únie, ktorých „biznis model“ je založený na lákaní firiem z digitálnej oblasti.

NR SR: Plénum pokračuje v rokovaní o návrhu štátneho rozpočtu

Kažimír vidí priestor na presadenie tejto dane skôr na úrovni skupiny G20, kde kľúčovým partnerom je OECD. Dodal, že Slovensko bude predsedať ministerskému stretnutiu OECD na prelome mája a júna 2019 a mohlo by pri tejto príležitosti priniesť ďalší impulz do rokovaní.

Nemecko a Francúzsko oživili zasadnutie Euroskupiny návrhom na zavedenie dane z finančných transakcií. Kažimír priznal, že po dlhej dobe sa vrátili debaty na túto tému a dodal, že ministri boli blízko k prelomu v rokovaniach.

Snaha je presadiť francúzsky model zdaňovania finančných transakcií, na druhej strane je pripravenosť veľkých krajín vzdať sa časti príjmu z tejto dane v prospech menších krajín, čo je aj prípad Slovenska.

„My sme od začiatku členmi tohto klubu a s týmito princípmi by sme súhlasili. Je tu ale snaha, aby boli tieto príjmy vlastnými príjmami EÚ a tu vzniká otázka, či by to boli peniaze do rozpočtu eurozóny, rozpočtu EÚ či rozpočtu skupiny 10 krajín využívajúcich mechanizmus posilnenej spolupráce,“ opísal situáciu.

USA očakávajú, že Čína podnikne okamžité kroky na zníženie ciel

Kažimír priznal, že za inšpirujúci považuje francúzsky model zdaňovania finančných transakcií, ktorý funguje a nepoškodzuje kapitálový trh.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie