Jednou vetou

Ropa zažila najväčší týždenný prepad za posledné tri roky

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy v piatok klesli na najnižšiu úroveň od 3. štvrťroka 2017 a smerujú k takmer 11-percentnej týždennej strate.

Ropa stratila pôdu pod nohami súbežne s akciovými trhmi, keďže investori sa obávajú o silu globálnej ekonomiky na budúci rok. Vyhliadky na možné pozastavenie prísunu financií vládnym inštitúciám, tzv. shutdown, v USA, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete, obavy investorov zväčšili.

Dodatočnou ranou sa stala neistota z prebytku ropy na trhoch, a to aj napriek plánovanému zníženiu ťažby v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Podľa analytikov OPEC nedokázal presvedčiť trhy, že škrty naozaj dodrží.

Britského pašeráka drog odsúdili vo Francúzsku na 22 rokov väzenia

Severomorská ropná zmes Brent do 17.56 SEČ klesla o 35 centov na 54 USD za barel (47,31 eura), hoci v priebehu dňa spadla až na 52,79 USD za barel, čo je najnižšia hodnota od septembra 2017. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) sa drží na úrovni 45,88 USD za barel po tom, čo v priebehu dňa klesla na 45,13 USD za barel.

Obidva hlavné druhy ropy smerujú k týždennej strate 10,4 %. Od niekoľkoročných maxím zo začiatku októbra klesli Brent aj WTI o viac než tretinu a ide o najväčší prepad za posledné tri roky.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie