Jednou vetou

Rozdiely v príjmoch medzi východom a západom Nemecka pretrvávajú

Ilustračné foto

Foto: TASR

Rozdiely v príjmoch medzi mestami a regiónmi v Nemecku naďalej pretrvávajú, zvlášť medzi mestami na východe a na západe krajiny. Ukázala to najnovšia štúdia Inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum (WSI) a nadácie Hansa Böcklera.

Štúdia vychádzala zo štatistických údajov miestnych úradov za rok 2016. Podľa výsledkov najvyššie platy boli v sledovanom období zaznamenané v regióne Starnberg neďaleko Mníchova, kde priemerný ročný príjem na obyvateľa dosiahol 34.987 eur. To je viac ako dvojnásobok oproti najchudobnejšiemu regiónu okolo mesta Gelsenkirchen v Severnom Porýní – Vestfálsku, kde bol príjem na obyvateľa len 16.203 eur.

Štúdia WSI a nadácie Hansa Böcklera tiež odhalila, že v rámci spolkových krajín sú aj naďalej najväčšie rozdiely v príjmoch medzi štátmi v bývalom východnom a západnom Nemecku.

Nemecko dlhuje Varšave 850 miliárd dolárov za vojnové škody

 Takmer 30 rokov po páde Berlínskeho múru len šesť zo 77 regiónov bývalého východného Nemecka dosiahlo príjem na obyvateľa viac ako 20.000 eur, zatiaľ čo v bývalom západnom Nemecku prekročilo túto hranicu až 284 z 324 regiónov.

Najbohatším hlavným mestom spomedzi 16 spolkových krajín bol bavorský Mníchov s príjmom na obyvateľa vo výške 29.685 eur, zatiaľ čo v hlavnom meste Nemecka v Berlíne to bolo iba 19.719 eur. Celkovo dosiahlo 15 spolkových hlavných miest príjem mierne nad národným priemerom.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový