Jednou vetou

Rozpočet robí z Talianska rizikovú krajinu, nákaza sa môže šíriť v eurozóne

Ilustračné foto

foto: TASR

Rozpočet Talianska nezahŕňa opatrenia schopné posilniť hospodársky rast. To robí z Talianska rizikovú krajinu, z ktorej sa môže "nákaza" rozšíriť aj do zvyšku eurozóny. Uviedol to vo svojom štvrtkovom vydaní taliansky denník La Repubblica s odvolaním na dokument Európskej komisie (EK).

Noviny citovali zo správy o tretej najväčšej ekonomike eurozóny, ktorá mala Komisia schváliť v stredu (20.2.). V dokumente sa vraj píše, že vládny návrh talianskeho rozpočtu bude mať negatívny vplyv na hospodársky rast, deficit aj dlh krajiny.

Spory talianskej koalície by mohli zastaviť projekt rýchlostnej železnice EÚ

„Nie sú v ňom žiadne opatrenia, ktoré by mali pozitívny vplyv na dlhodobý rast,“ citovali noviny z dokumentu.

Talianska vláda pripravila na rok 2019 rozpočet, ktorý porušil pravidlá Európskej únie. Komisia ho preto odmietla a prikázala Rímu, aby ho prepracoval. Pôvodný návrh totiž počítal s nárastom deficitu na 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) z predpokladaných 1,8 % v roku 2018. Talianska vláda tak musela urobiť zmeny v rozpočte, aby sa vyhla disciplinárnemu konaniu. Ale podľa správy EK rozpočet stále nezahŕňa opatrenia, ktoré by podporili slabý výkon talianskeho hospodárstva, najhorší v eurozóne.

Môže vás zaujímať

PRIESKUM: Tieto veci Slovákom počas pandémie chýbali najviac