Jednou vetou

Rozpočtový deficit USA v 1. kvartáli fiškálneho roka 2019/20 vzrástol o 42 %

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Rozpočtový deficit USA sa v prvých troch mesiacoch prebiehajúceho fiškálneho roka (do konca septembra) prehĺbil na 319 miliárd USD (282,18 miliardy eur), uviedlo americké ministerstvo financií. Dôvodom bolo zvýšenie výdavkov, pričom príjmy takmer stagnovali.

Schodok za tri mesiace od októbra do decembra 2018 medziročne vyskočil o 42 %. Príjmy stúpli o 0,2 % na 771,2 miliardy USD a výdavky o 9,6 % na 1,1 bilióna USD.

Tieto údaje zrejme podporia obavy týkajúce sa zvyšujúceho sa verejného dlhu USA, ktorý tento týždeň prekonal 22 biliónov USD.

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v piatok stretne s ministrom financií USA

Očakáva sa, že rozpočtový deficit bude pokračovať v raste, a podľa Kongresového rozpočtového úradu do roku 2022 prekoná 1 bilión. Medzi príčiny patrí reforma daní z konca roka 2017 a zvýšenie výdavkov vlády.

Podľa fiškálnych jastrabov rastúci deficit ohrozuje expanziu ekonomiky a úverovú bonitu USA. Spojené štáty na úrokoch dlhu v 1. kvartáli prebiehajúceho fiškálneho roka zaplatili 99,6 miliardy USD, čo bolo o 19 % viac než v rovnakom období rok predtým.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol