Jednou vetou

Rozpočty samospráv zaznamenávajú dynamický rast príjmov, uviedol Kažimír

Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD)

Foto: TASR

Regióny by mali mať dostatok peňazí na opravu ciest v regiónoch. Rozpočty samospráv totiž od roku 2016 zaznamenávajú podľa ministra financií Petra Kažimíra (SMER-SD) dynamický rast príjmov z podielových daní.

Uviedol to počas štvrtkovej Hodiny otázok v parlamente v súvislosti s otázkou poslanca Ondreja Dostála (SaS), ktorý sa zaujímal, kedy vláda vypracuje kompletný audit verejnej správy.

„Teraz je daň z príjmov FO a daň z podnikania výlučne samosprávnou daňou,“ poznamenal Kažimír. Upozornil na to, že rozpočty samospráv zaznamenávajú od roku 2016 dynamický rast príjmov z podielových daní. V roku 2015 vykázali vyššie územné celky daňové príjmy v sume 640,2 milióna eur, ku koncu roka 2016 vykázali už vyše 716 miliónov eur, čo predstavovalo medziročný nárast o vyše 76 miliónov eur.

Viskupič: VÚC nemajú z čoho opraviť cesty II. a III. triedy, musí pomôcť štát

„V roku 2017 medziročne narástli príjmy VÚC o skoro ďalších 55 miliónov eur. Dynamický rast sa predpokladá aj v tomto a ďalších rokoch. Dobrú finančnú kondíciu VÚC dokumentuje aj stav a ich bankových účtoch. K ultimu júna tohto roka to bolo vyše 300 miliónov eur,“ vyčíslil minister. Rezort hodnotí systém financovania územnej samosprávy prostredníctvom daňových príjmov ako plne funkčný.

Dostál sa na audit verejnej správy pýtal v súvislosti s tým, že samosprávne kraje upozorňujú, že zo súčasných rozpočtov nie sú schopné pokryť ani základné kompetencie a opravovať cesty v regiónoch. Podľa Dostála by bolo vhodné, aby vláda konečne splnila uznesenie parlamentu z decembra 2011 a zrealizovala a doručila do Národnej rady SR komplexný audit verejnej správy. Upozornil na to, že samotná strana Smer-SD v minulosti, keď bola v opozícii tak iniciovala, aby bol tento audit uskutočnený a prerokovaný v parlamente.

Spolu so ZMOS informujú samosprávy o portále OverSi

„Vy si ako opoziční poslanci presadíte, že vláda má zrealizovať komplexný audit verejnej správy a potom, keď ste vo vláde, a ste v nej nepretržite od roku 2012, tak uznesenie, ktoré ste sami presadili v parlamente, neplníte,“ skonštatoval Dostál. Nie je tak podľa neho jasné, či sú zdroje samospráv dostatočné.

Kažimír ale uviedol, že táto úloha gestorsky nespadá do kompetencií MF SR. „Treba sa obrátiť na rezort, ktorý je gestorsky za túto agendu zodpovedný. Otázka riešenia kvality ciest je otázkou prioritizácie. Tak ako zastupiteľstvá rozhodujú o svojich prioritách, tak sú schopní aj opravovať cesty, ktoré občania potrebujú,“ dodal Kažimír.

Môže vás zaujímať

Cigarety od februára budúceho roka majú zdražieť o 40 centov