Jednou vetou

Ruská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu, obnoví nákup cudzích mien

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ruská centrálna banka zvýšila v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov. Prekvapila tak väčšinu ekonómov, ktorí predpokladali, že banka so zvyšovaním úrokových sadzieb ešte počká.

Národná banka Ruska informovala, že hlavnú úrokovú sadzbu zvyšuje zo 7,5 % na 7,75 %. Ako dodala, cieľom je „limitovať stále vysoké inflačné riziká, a to najmä v krátkodobom horizonte“.

Je to druhé zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby v tomto roku. K tomu predchádzajúcemu pristúpila centrálna banka v polovici septembra, pričom vtedy to bolo prvé zvýšenie od roku 2014. Rovnako v úsilí zbrzdiť infláciu zvýšila v septembri hlavnú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu.

Trump nechce, aby Fed zvyšoval úrokové sadzby

Podľa centrálnej banky sa inflácia zrýchľuje výraznejšie, než pôvodne očakávala. Už tento rok by mala miera inflácie prekročiť inflačný cieľ na úrovni 4 %.

Na druhej strane, podmienky na finančných trhoch sa v poslednom období stabilizovali, dodala centrálna banka, čo umožňuje obnovenie pravidelného nákupu zahraničných mien. K tomu plánuje pristúpiť od 15. januára. Banka začne nakupovať zahraničné meny prvýkrát od augusta tohto roka, keď ich nákupy zastavila s cieľom zmierniť tlak na v tom čase klesajúci kurz rubľa.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie