Jednou vetou

Rusko bude znižovať ťažbu ropy postupne, v januári o 50.000-60.000 barelov denne

Ilustračné,

Foto: pixabay

Rusko plánuje znížiť v januári svoju produkciu ropy o 50.000 až 60.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je výrazne menej než objem, na ktorom sa Moskva dohodla s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) minulý týždeň. Podľa ministra energetiky Alexandra Novaka chce však Rusko robiť pri redukcii ťažby postupné kroky.

„Všetko bude závisieť od technologických a klimatických možností,“ uviedol Novak. Porovnal situáciu s tempom redukcie pred dvoma rokmi, keď sa producenti dohodli na prvom programe znižovania ťažby. „Pred dvoma rokmi to také postupné nebolo, urobili sme výrazný skok (v rozsahu znižovania ťažby), čo však spôsobil vývoj počasia v prvom mesiaci roka,“ dodal.

Voľby do EP: Až 73 % Európanov a 62 % Slovákov sa obáva šírenia dezinformácií

Novakov odhad znamená, že Rusko by v januári malo ťažiť približne 11,35 milióna barelov ropy denne. Dohoda o redukcii ťažby totiž vychádza z októbrového objemu a v danom mesiaci Rusko vyťažilo rekordných 11,41 milióna barelov ropy denne.

Moskva sa na schôdzke OPEC a niektorých ďalších producentov koncom minulého týždňa vo Viedni dohodla, že od budúceho roka obmedzí ťažbu v porovnaní s októbrom 2018 o 228.000 barelov denne. Celkovo sa producenti dohodli na redukcii o 1,2 milióna barelov/deň, z toho 800.000 barelov denne pripadá na členské štáty OPEC a zostávajúcich 400.000 barelov/deň na krajiny mimo ropného kartelu.

Čína aj Európa si od Hodvábnej cesty sľubujú prístup na nové trhy

Cieľom je podporiť ceny ropy. Cena ropy Brent, ktorá v októbri dosiahla 4-ročné maximum nad 85 USD (74,70 eura) za barel, pre obavy z prezásobenia trhov postupne klesala a v súčasnosti sa pohybuje okolo 60 USD za barel.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie