Jednou vetou

Rusko možno nepredĺžilo dohodu s OPEC s obmedzení ťažby ropy

Ruský prezident Vladimír Putin

foto: TASR/AP

Vývoj v ekonomike dáva ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi dôvod, aby nepredĺžil dohodu o obmedzení ťažby ropy s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Takzvaný pakt OPEC+ poškodzuje ruskú ekonomiku a dáva Putinovi dôvod, aby dohodu nepredĺžil, uviedla agentúra Bloomberg. Aj keď vyššie ceny čierneho zlata môžu priniesť do rozpočtu dodatočné príjmy, obmedzenie produkcie má negatívny vplyv na jedno z najväčších odvetví ruskej ekonomiky.

OPEC sa snaží „odpolitizovať“ ropu

„Dohoda OPEC+ bola jedným z dôvodov pomalšieho rastu ruskej ekonomiky v prvom kvartáli,“ uviedol bývalý šéf oddelenia makroekonomických prognóz ruského ministerstva hospodárstva Kirill Tremasov, ktorý je aktuálne analytikom firmy Loko-Invest v Moskve.

Ceny ropy sú podľa neho v súčasnosti na úrovniach, ktoré sú pre rozpočet priaznivé, a producenti chcú ťažiť viac, takže Rusko zrejme nebude chcieť predĺžiť dohodu o obmedzení produkcie.

Rusko za prvé 2 májové týždne mohlo prísť o 1 mld. USD na príjmoch z ropy

Ruský hrubý domáci produkt (HDP) v 1. kvartáli stúpol len o 0,5 % a sklamal očakávania analytikov. V posledných troch mesiacoch vlaňajška si polepšil o 2,7 %, čo bola najprudšia expanzia ruskej ekonomiky za vyše 6 rokov. Produkcia ropy dosiala v decembri 2018 rekordných 11,45 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

V rámci dohody s kartelom OPEC sa Rusko zaviazalo obmedziť ťažbu o 228.000 barelov denne. Zatiaľ čo členovia OPEC, vrátane Saudskej Arábie, ktorá je lídrom kartelu, uviedli, že preferujú predĺženie dohody, Rusko hovorí o zmiernení priškrtenia ťažby.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie