Jednou vetou

Rusko zvýšilo v júni ťažbu ropy nad 11 mil. barelov denne, prvýkrát po vyše roku

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Produkcia ropy v Rusku dosiahla minulý mesiac viac než 11 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov). Túto hranicu tak prekonala prvýkrát po vyše roku, keď naposledy nad 11 miliónov barelov/deň ťažilo Rusko v apríli 2017. Uviedlo to v pondelok ruské ministerstvo energetiky.

Ako informovalo, v júni dosiahla ťažba ropy 11,06 milióna barelov denne. V máji Rusko produkovalo 10,97 milióna barelov/deň.

Gazprom chce do Európy vyviezť tento rok rekordných vyše 200 mld. m3 plynu

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a niektorí producenti mimo ropného kartelu na čele s Ruskom sa koncom júna vo Viedni dohodli, že sa vrátia k 100-% plneniu dohody o znižovaní produkcie. Rozsah škrtov pôvodne mnohé štáty OPEC prekračovali a produkciu znižovali ešte viac, než stanovovali kvóty v rámci spomínanej dohody platnej od začiatku roka 2017. Rusko sa vo Viedni zaviazalo, že v 2. polroku zvýši ťažbu o 200.000 barelov denne.

Z ruských firiem najviac ťažbu zvýšil najväčší producent Rosnefť. Jeho produkcia vzrástla v júni oproti máju o 1,6 % na 3,89 milióna barelov denne. Údaje z ruského ministerstva energetiky však nezahrňujú produkciu niektorých spoločných podnikov Rosnefti.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive