Jednou vetou

Ryanair sa po rokoch vracia na francúzsky trh

Ilustračné foto

Foto: TASR

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair sa v budúcom roku vráti na francúzsky trh. Z toho odišla v roku 2011. Spoločnosť vo štvrtok informovala, že vo Francúzsku plánuje zriadiť dve základne, pričom pri každej sa počíta s dvomi lietadlami. Tento krok si vyžiada investíciu približne 400 miliónov USD (341,68 milióna eur) a vzniknúť by vďaka tomu malo 120 pracovných miest, po 60 v každom meste.

Rokovania s OLAF-om budú pokračovať

Vytvorenie základní v mestách Bordeaux a Marseille je súčasťou širšieho plánu firmy zvýšiť počty cestujúcich vo Francúzsku v najbližších troch až štyroch rokoch na dvojnásobok. Do Marseille sa Ryanair vracia (základňu tam zrušil v roku 2011), zatiaľ čo v prípade Bordeaux pôjde o úplne novú základňu.

Ryanair má v súčasnosti 86 základní. Do roku 2024 má v pláne prepravovať ročne 200 miliónov pasažierov, pričom v tomto roku odhaduje, že ich prepraví zhruba 139 miliónov. V samotnom Francúzsku chce v nasledujúcich štyroch rokoch počet pasažierov zdvojnásobiť na 20 miliónov.

Slováci si zmeniť zdravotnú poisťovňu môžu už len do nedele

Pokračujúce štrajky však firmu pravdepodobne donútia prehodnotiť krátkodobé plány rastu na ďalších trhoch. Najväčšie nízkonákladové aerolínie v Európe zaznamenali od decembra, keď prvýkrát vo svojej 30-ročnej existencii uznali odbory, už niekoľko štrajkov. Ďalší čaká leteckú spoločnosť v piatok (28.9.), keď štrajk oznámil palubný personál v Belgicku, Taliansku, Holandsku, Španielsku a Portugalsku. Ryanair uviedol, že na piatok ruší 150 letov.

Navyše, najnovšie tak urobia aj piloti v Nemecku. Ich odborová organizácia Vereinigung Cockpit ich vyzvala, aby sa v piatok k štrajku pridali, pričom ich štrajk by mal trvať od 3.01 h SELČ v piatok do 02.59 h SELČ v sobotu (29.9.). Ryanair v reakcii na to oznámil, že zruší ďalších 35 až 45 letov z a do Nemecka.

(1 EUR = 1,1707 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie