Jednou vetou

Salvini chce tlačiť na zmeny rozpočtových pravidiel

Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Taliansko by malo tlačiť na zmeny rozpočtových pravidiel a rozpočtových obmedzení Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to podpredseda talianskej vlády a minister vnútra Matteo Salvini pre noviny Corriere della Sera.

„Zníženie daní? Budú v ďalšej úprave rozpočtu,“ povedal Salvini, jeden z najvýznamnejších ekonomických poradcov koaličnej strany Liga Severu. „Brusel musí prehodnotiť svoje pravidlá.“

Aj Claudio Borghi, euroskeptický šéf rozpočtového výboru dolnej komory talianskeho parlamentu v separátnom rozhovore uviedol, že Taliansko má oprávnené dôvody požadovať úpravu rozpočtových pravidiel EÚ.

Merkelová a Macron sa dohodli na rozpočte eurozóny

„Ak dlh trocha rastie a hrubý domáci produkt sa tiež zvyšuje, nie je to problém,“ povedal Borghi v rozhovore, ktorý v pondelok zverejnili noviny La Repubblica. „Jediná vec, ktorú potrebujeme, je expanzívna politika.“

Nová vláda, ktorá nastúpila do úradu 1. júna, znepokojila investorov pre svoj populistický program a vyhlásenia, v ktorých spochybňujú niektoré fiškálne pravidlá Únie. Výnosy z talianskych dlhopisov v dôsledku toho stúpli na viacročné maximá.

Tempo rastu talianskeho hospodárstva je totiž jedno z najslabších v rámci vyspelých ekonomík. „Máme potrebu a právo naliať nejaký benzín do motora, alebo nie?“, spýtal sa Borghi a argumentoval, že aj Španielsko nedávno oznámilo, že sa „nebude zaujímať o rozpočtové ciele“. Vyzval tiež na nižšie daňové zaťaženie firiem.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive