Jednou vetou

Samit lídrov G20 zatieňuje obchodný spor medzi USA a Čínou

Lídri pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu skupiny G20, združujúcej hospodársky najsilnejšie krajiny sveta a EÚ

foto: TASR/AP

Samit lídrov 20 najväčších svetových ekonomík, skupiny G20, zatieňuje obchodný spor medzi USA a Čínou, ktorý sa dotkol aj svetových trhov. Dvojdňový samit tak bude veľký testom skupiny G20, ktorá sa prvýkrát stretla v roku 2008, aby pomohla globálnej ekonomike počas najhoršej finančnej krízy za viac ako 70 rokov. Skupina však vzhľadom na nárast nacionalistického sentimentu v mnohých krajinách v uplynulých rokoch teraz čelí pochybnostiam o jej schopnosti riešiť najnovšie krízy.

Nad samitom v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires tiež visí ako mrak obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou, dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, ktoré proti sebe zaviedli clá v hodnote stoviek miliárd dolárov.

Všetky oči sa budú v sobotu (1.12.) upierať na plánovanú večeru amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zistili, či dokážu dosiahnuť pokrok pri riešení sporov, ktoré ohrozujú svetovú ekonomiku.

Druckerova súťaž na sanitky poriadne smrdí

Peking dúfa, že presvedčí Trumpa, aby upustil od plánu zvýšiť od januára clá na čínsky tovar z 10 na 25 %. Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer v Buenos Aires povedal, že bude prekvapený, ak večera nebude úspešná, ale bude to úplne závisieť od oboch prezidentov.

V predvečer samitu sa členské krajiny G20 pokúšali dosiahnuť dohodu o najdôležitejších otázkach, vrátane obchodu, migrácie a klimatických zmien, ktoré boli v minulých rokoch vypracované v dostatočnom časovom predstihu.

Trumpov skepticizmus, že globálne otepľovanie je spôsobené ľudskou činnosťou, však vyvolal pochybnosti, či bude G20 schopná dosiahnuť dostatočný konsenzus v otázke klimatických zmien, aby ich mohla zahrnúť do záverečného komuniké samitu.

Začiatkom tohto mesiaca predstavitelia štátov, ktoré sa zúčastnili na veľkom samite v Ázii a Tichomorí, nevydali spoločné vyhlásenie po tom, ako sa delegácia USA nepohodla s Čínou na otázkach obchodu a bezpečnosti.

Delegáti na rokovaniach v Buenos Aires však povedali, že pokiaľ ide o prípravu vyhlásenia hospodárskej sekcie, podarilo sa im dosiahnuť pokrok. Argentínske predsedníctvo vyjadrilo optimizmus, že sa v tomto bode dospeje ku konsenzu.

Eurokomisia navrhla upravený rozpočet EÚ na rok 2019

Neistotu však vyvoláva aj Trump, známy svojou nepredvídanosťou. V máji sa odmietol pripojiť k vyhláseniu skupiny G7, siedmich najvyspelejších svetových ekonomík po tom, ako sa ich napäté stretnutie skončilo rozhorčením, opäť pre clá a obchod. Trump ešte pred tým, ako vo štvrtok (29.11.) dorazil do Buenos Aires, povedal, že je otvorený obchodnej dohode s Čínou, ale dodal: „Neviem, či to chcem urobiť.“

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie