Jednou vetou

Sankcie USA voči Iránu pravdepodobne znížili ťažbu ropy OPEC na 4-ročné minimum

Ilustračná foto

Foto: TASR

Saudská Arábia zvýšila minulý mesiac ťažbu ropy, to však nestačilo na vykompenzovanie poklesu zo strany Iránu, ktorého ropný sektor dopláca na americké sankcie. Celková produkcia štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) tak v máji podľa odhadov na trhu klesla na približne 4-ročné minimum.

Medzi Ruskom a Čínou spojili prvý cestný most nad veľtokom Amur

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Reuters, dosiahla produkcia ropy zo strany OPEC v máji 30,17 milióna barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov). V porovnaní s aprílom to znamená pokles o 60.000 barelov denne a najnižší objem od roku 2015.

Prieskum naznačil, že aj keď Saudská Arábia ťažbu v máji na nátlak amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšila, krajina stále neťaží toľko, koľko by na základe dohody o obmedzovaní produkcie mohla.

K tomu je potrebné pripočítať sankcie USA voči Iránu, ktorý nedokáže vyviezť plánované množstvo suroviny. Navyše aj mnohé ďalšie krajiny obmedzovali ťažbu minulý mesiac.

„Predpokladáme, že produkcia v rámci OPEC klesla na najnižšiu úroveň za posledné roky,“ povedal jeden zo zdrojov na ropnom trhu, ktorý sleduje vývoj ťažby zo strany OPEC. „Viacero krajín ťažbu znížilo a v prípade tých, ktoré jej objem zvýšili, nebolo zvýšenie príliš vysoké,“ dodal zdroj.

Čína chce v obchodnom spore s USA použiť vzácne zeminy ako zbraň

Plnenie dohody o znižovaní ťažby dosiahlo v máji podľa Reuters 96 %, zatiaľ čo v apríli plnili členské štáty ropného kartelu, ktoré dohodu podpísali, tento program na 132 %. Vtedy produkciu zvýšili ako Saudská Arábia, tak aj Irak a Angola.

V máji však vo viacerých krajinách OPEC došlo k výraznému poklesu ťažby, najmä v Iráne, voči ktorému Trump v poslednom období pritvrdil. Irán dodal na trhy minulý mesiac len okolo 400.000 barelov ropy denne, čo oproti aprílu predstavuje menej než polovicu.

Okrem toho pokračujú problémy ropného sektora Venezuely, kde produkcia klesla o 50.000 barelov/deň a ťažbu znížila aj Nigéria. Saudská Arábia síce ťažbu zvýšila, ale len o 200.000 barelov na 10,05 milióna barelov denne. To je stále pod povolenou úrovňou v rámci dohody o obmedzovaní produkcie, na základe ktorej môže Rijád ťažiť 10,31 milióna barelov denne.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie