Jednou vetou

SaS: Naše opatrenia zastavia úpadok poľnohospodárstva a potravinárstva v SR

Richard Sulík, predseda SaS

foto: TASR

Doterajšie vlády sa poľnohospodárstvu nevenovali dostatočne. Uviedol to na brífingu predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík za účasti Jarmily Halgašovej (poľnohospodárstvo) a Miroslava Žiaka (potravinárstvo).

SaS chce úpadok agrosektora zastaviť, pričom predstavila brožúru s návrhmi opatrení pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

„Tento program má jediný cieľ, a to zastaviť úpadok poľnohospodárstva a potravinárstva. Je postavený na troch zásadách, ktorými sú konkurencieschopnosť, transparentnosť a nárokovateľnosť,“ priblížila Halgašová.

SaS vyzvala opozíciu, aby nehlasovala za zastropovanie dôchodkového veku

Strana SaS sa podľa Halgašovej bude okrem iného snažiť o zrušenie všetkých typov dotácií na poľnohospodársku produkciu v celej Európskej únii. „Kým príde k zrušeniu dotácií, tak SaS bude presadzovať zrušenie preferovania niektorých typov poľnohospodárov na úkor iných. Budeme presadzovať pri vyplácaní dotácií zohľadnenie aj faktorov produktivity a nielen plochy,“ vymenovala niektoré zo súboru navrhovaných opatrení Halgašová.

„Náš program opatruje súbor opatrení, ktoré však nepovažujeme za fixné. Môže sa k nim vyjadriť ktokoľvek, my následne po prehodnotení pripomienok vypracujeme nový, revidovaný dokument,“ poznamenala.

So zákonom o osobitnom odvode obchodných reťazcov nesúhlasia SaS a KDH

Podľa Žiaka chce strana SaS venovať „maximálnu pozornosť kvalite potravín, potravinovým podvodom a falšovaniu potravín“. „Zrušíme zákaz predaja potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, a to najmä u konzerv, strukovín či cestovín,“ povedal Žiak. V oblasti potravinárstva podľa jeho slov bude SaS podporovať vedu, výskum a inovácie, ktoré chcú tesnejšie previazať s domácou výrobou.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie