Jednou vetou

SaS: Osobitý odvod pre obchodné reťazce môže zvýšiť ceny potravín

Ilustračné foto

foto: pixabay

Osobitý odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5 percenta z čistého obratu môže zvýšiť ceny potravín. Upozorňuje na to opozičná SaS. Obáva sa tiež, že odvod odradí investorov od investícií do obchodu na Slovensku a ľudia budú kvôli vyšším cenám viac nakupovať v zahraničí.

Rast cien na Slovensku sa neustále zrýchľuje, pričom medziročne najviac rástli práve ceny potravín, pripomína poslankyňa NR SR Jana Kiššová (SaS).

Najpodceňovanejším rizikom pre finančné trhy je brexit

„Takáto daň rast cien ešte posilní a spôsobí len ďalšie zníženie kúpyschopnosti ľudí,“ dodáva. SaS avizuje, že ak zmena v parlamente prejde, bude to jeden z prvých zákonov, ktoré zruší, ak bude súčasťou novej vlády.

Osobitý odvod navrhuje zaviesť skupina poslancov z koaličnej SNS. Má podľa nich zabezpečiť finančné prostriedky pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Prispieť aj k potravinovej sebestačnosti Slovenska. Financie sa podľa poslancov môžu využiť aj na zvýšenie informovanosti a podporu potravinárskych tradícií v slovenských regiónoch.

ÚGKK: Od októbra prináša novela o katastri nehnuteľností viaceré dôležité zmeny

Odvod sa má týkať tých obchodných reťazcov, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch, a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity. Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi tiež musí pochádzať minimálne 10 percent ich obratu. Obchodný reťazec odvod nebude platiť, ak jeho výška za tri mesiace nepresiahne sumu 5000 eur.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie