Schengen je jeden z najväčších prínosov integračného procesu, tvrdí opozícia

Opozičné strany považujú vytvorenie priestoru bez vnútorných hraníc za jeden z najväčších prínosov integračného procesu. Pre TASR to uviedla strana SaS a hnutie Sme rodina - Boris Kollár.

„Kriticky preto vnímame nielen pokusy niektorých členských štátov Európskej únie (EÚ) o neodôvodnené narušovanie princípov tohto priestoru, ale aj nedostatočnú ochranu jeho vonkajšej hranice,“ povedala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Situácia, keď sa Európou bez akejkoľvek identifikácie nekontrolovateľne presúvali stovky tisíc ľudí, tak ako v rokoch 2015 a 2016, sa už podľa SaS nesmie opakovať.

„Schengenskú dohodu o otvorených hraniciach vo vnútri EÚ považujeme za dobrú, pretože pomáha našim ľudom bez prekážok nielen cestovať, ale aj hľadať si prácu po celej Európe,“uviedlo pre TASR tlačové oddelenie hnutia Sme rodina – Boris Kollár. Taktiež zdôraznilo potrebu chrániť vonkajšie hranice EÚ. „Preto podporujeme vyslanie našich policajtov na hranicu medzi Maďarskom a Srbskom a sme pripravení pomáhať aj ďalším štátom, ktorých vonkajšie hranice by boli ohrozené. Pri obrane vonkajších hraníc je Slovensko solidárne a malo by to tak byť aj v budúcnosti,“ doplnilo tlačové oddelenie.

Do schengenského priestoru Slovensko oficiálne vstúpilo 21. decembra 2007, keď polícia ukončila vykonávanie hraničných kontrol so susednými štátmi s výnimkou Ukrajiny.

Môže vás zaujímať

Členovia OPEC+ sa dohodli na ďalšom obmedzení ťažby o 500.000 barelov denne