Jednou vetou

Scholz: Neexistujú žiadne náznaky krízy v eurozóne pre situáciu v Taliansku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a vicekancelár a nemecký minister financií Olaf Scholz

foto: TASR/AP

Nemecký minister financií Olaf Scholz nezaznamenal žiadne náznaky hroziacej krízy v eurozóne v dôsledku politických otrasov v Taliansku. Uviedol to v rozhovore pre nemeckú televíziu na otázku, či sa bojí novej krízy v menovej únii.

Dodal, že Európskej únii (EÚ) sa podarilo dosiahnuť dohodu o vývoji európskych kritérií stability dokonca aj so súčasnou vládou v Ríme. „A vyzerá to, že sa objaví nová vláda, možno s iným zložením,“ vyhlásil.

Taliansky premiér Giuseppe Conte totiž v utorok (20. 8.) podal demisiu po rozprave o vládnej kríze v Senáte. Conte počas rozpravy obvinil ministra vnútra a predsedu pravicovo-populistickej strany Liga Severu Mattea Salviniho, že „nezodpovedne“ vystavuje krajinu riziku uvrhnutia do „špirály neistoty a finančnej nestability“.

Taliansky premiér Conte predložil svoju demisiu prezidentovi

Politická kríza v Taliansku prepukla naplno po tom, ako Salviniho strana stiahla začiatkom augusta svoju podporu pre vládnucu koalíciu. Jej koaličný partner Hnutie piatich hviezd totiž pri hlasovaní v parlamente nepodporil výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym Lyonom, čo je strategický projekt EÚ.

Salviniho Liga Severu, obľúbená v Taliansku pre svoju protiimigračnú politiku, bola najúspešnejším politickým subjektom v májových voľbách do Európskeho parlamentu a má podporu približne 34 % voličov. To by Salvinimu v prípade predčasných volieb umožnilo zostaviť novú koalíciu s ďalšími pravicovými frakciami a stať sa novým premiérom.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest