Jednou vetou

Šéf MAAE: Irán zintenzívňuje obohacovanie uránu

Ilustračné foto

foto: TASR /AP

Irán zintenzívnil výrobu obohateného uránu po oznámení, že sa postupne stiahne z jadrovej dohody dosiahnutej v roku 2015 s hlavnými svetovými veľmocami, oznámil v pondelok vo Viedni šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano.

„Tempo produkcie sa zvyšuje,“ povedal novinárom a odvolal sa pri tom na najnovšie údaje zozbierané inšpektormi MAAE v Iráne.

EY svetovým podnikateľom roka sa stal tvorca prediktívneho softvéru Brad Keywell

Nie je jasné, kedy iránske zásoby obohateného uránu prekročia limit stanovený v historickej jadrovej dohode z roku 2015, pretože produkcia kolíše, dodal podľa tlačovej agentúry DPA Amano.

MAAE je „znepokojená rastúcim napätím“ spôsobeným jadrovým úsilím Iránu, vyhlásil Amano v pondelok už skôr na zasadnutí Rady guvernérov MAAE vo Viedni. „Dúfam… že nájdeme spôsoby, ako prostredníctvom dialógu zmierniť súčasné napätie,“ dodal Amano.

Irán totiž 8. mája oznámil pozastavenie plnenia svojej časti záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody, známej aj ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) a uzavretej so Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ.

Irán sa ňou zaviazal zastaviť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie sankcií. Teherán oznámil pozastavenie po tom, čo vlani od jadrovej dohody odstúpili Spojené štáty a na Irán znovu uvalili sankcie.

Čína nepotvrdila rokovania svojho prezidenta s Trumpom na samite G20

„Ako som vždy zdôrazňoval, záväzky týkajúce sa jadra, ktoré Irán prijal, predstavujú významný prínos z hľadiska jadrovej verifikácie. Je nesmierne dôležité, aby Irán plnil všetky svoje záväzky týkajúce sa jadra, ktoré vyplývajú z JCPOA,“ povedal Amano.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v pondelok pohrozil Spojeným štátom v odvete za „hospodársku vojnu“, ktorú Washington podľa Zarífa vedie proti Teheránu.

Po tom, čo spustili túto vojnu, Spojené štáty „nemôžu očakávať, že budú v bezpečí“, povedal Zaríf v pondelok počas návštevy nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa v Teheráne. Zo stupňujúceho sa napätia medzi Washingtonom a Teheránom obvinil Zaríf priamo amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Le Maire: Obchodná vojna spôsobí globálnu ekonomickú krízu

„Sám pán Trump vyhlásil, že Spojené štáty spustili hospodársku vojnu proti Iránu. Jediným riešením, ako v tejto oblasti zmierniť napätie, je skončenie tejto hospodárskej vojny,“ vysvetlil šéf iránskej diplomacie.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie