Jednou vetou

WTO varuje pred dôsledkami obchodnej vojny medzi Čínou a USA

Roberto Azevedo

Foto: TASR/AP

Obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi by mala "pre svetovú ekonomiku vážne dôsledky," varoval šéf Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Roberto Azevedo.

Ako povedal v rozhovore pre britskú stanicu BBC, plnohodnotná obchodná vojna sa výrazne odrazí na raste globálnej ekonomiky. Reagoval tak na najnovší vývoj okolo pripravovaných dovozných ciel, ktoré spomínané veľmoci plánujú uvaliť jedna na druhú. V tejto súvislosti Azevedo dodal, že WTO v súčasnosti čelí jednému z najnáročnejších období vo svojej histórii.

Šéf WTO v programe BBC HardTalk povedal, že aj keď k obchodnej vojne v globálnom meradle zatiaľ nedošlo, svet už „zaznamenal prvé kroky týmto smerom“. Začiatkom marca americký prezident Donald Trump oznámil dovozné clá na oceľ a hliník, ktoré sa týkajú viacerých veľkých štátov vrátane Číny. Peking následne uviedol, že je pripravený uvaliť dovozné clá na americké produkty.

Následne Trump oznámil plány na zavedenie samostatných dovozných ciel voči Číne a minulý týždeň aj podpísal dekrét, ktorý umožní zaviesť dovozné clá na čínsky tovar v hodnote až 60 miliárd USD (48,48 miliardy eur). Peking na to reagoval, že sa obchodnej vojny nebojí, a ako informovali čínske médiá, čoskoro by mal zverejniť vlastný zoznam dovozných ciel na americké produkty. Rozsah škôd pre svetovú ekonomiku bude podľa Azeveda do veľkej miery závisieť od toho, čo všetko sa stane súčasťou obchodnej vojny. „Jedna vec bude, ak sa to obmedzí len na oceľ a hliník. Úplne niečo iné však bude, ak sa spory budú týkať stoviek či tisícok rôznych produktov. Aj dôsledky budú potom diametrálne odlišné,“ povedal šéf WTO.

Zároveň dodal, že najnovší spor medzi USA a Čínou patrí k najnáročnejším momentom v 23-ročnej histórii organizácie. „Ak nejde priamo o najnáročnejší, tak o jeden z najnáročnejších určite,“ povedal. Dodal však, že vážnosť problému si viacerí uvedomujú, vrátane americkej administratívy, a preto rozhovory naďalej pokračujú. „Chceme sa tejto vojne vyhnúť, čo znamená, že musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa do takejto situácie nedostali“. V súvislosti s niektorými vyjadreniami o možnom odchode Spojených štátov z WTO, ktorú Trump označil za „katastrofu pre USA,“ Azevedo uviedol, že zatiaľ žiadne náznaky v tomto smere nezaznamenal.

Môže vás zaujímať

V U.S. Steele vyhlásili odborári štrajkovú pohotovosť