Jednou vetou

Šefčovič: Obálka EÚ na kohéziu je pre SR za danej situácie štedrá

Maroš Šefčovič

Foto: TASR

Finančný návrh Európskej komisie (EK) pre oblasť politiky súdržnosti (kohézie) v rámci nadchádzajúceho dlhodobého rozpočtu EÚ znamená pre Slovensko pokles príjmov o desať percent v porovnaní s prebiehajúcim programovacím obdobím. Uviedol pre TASR podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Exekutíva EÚ v utorok pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu predstavila prvý sektoriálny balík budúceho viacročného finančného rámca na roky 2021-27 – obálku venovanú kohéznej politike vrátane alokácií pre jednotlivé členské štáty Únie. Slovensko podľa prepočtovej tabuľky eurokomisie má na budúce sedemročné rozpočtové obdobie dostať 11.779.580.537 eur v stálych cenách z roku 2018, čo je 13.304.565.383 eur v bežných cenách.

Slovenský eurokomisár po návrate zo Štrasburgu priznal, že sa nepotvrdili obavy, že krajiny ako Slovensko môžu prísť až o 25 percent zdrojov vyčlenených pre kohéziu. „Slovensko na základe návrhu Európskej komisie by malo dostať počas budúcej finančnej perspektívy 13,3 miliardy eur v bežných cenách. Ide o 10-percentný pokles v porovnaní s obálkou, ktorú sme mali na súčasné obdobie a ktorá predstavovala 14,8 miliárd eur,“ opísal situáciu Šefčovič. Spresnil, že za súčasnej situácie v Únii je to pre Slovensko celkom dobrý výsledok.

Fínsko sa podelí so Slovenskom o skúsenosti so systémom Foresight

Podľa jeho slov to znamená, že aj napriek poklesu zdrojov na kohéziu bude Slovensko spolu s Estónskom v tejto oblasti najväčším poberateľom čistých príspevkov – 310 eur na obyvateľa počas jedného roka. Upozornil, že zmeny v kohéznej politike boli ovplyvnené aj pripravovaným odchodom Spojeného kráľovstva – veľkého čistého prispievateľa – z EÚ a tiež aj tým, že Slovensku sa za uplynulé sedemročné obdobie hospodársky darilo a dotiahli sme sa na 77-percentnú úroveň ekonomického priemeru EÚ.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie