Jednou vetou

Šefčovič presviedča Kyjev a Moskvu na trojstranné rokovania o dodávkach plynu

Maroš Šefčovič

foto: TASR

Snahou Európskej komisie (EK) je presvedčiť Rusko a Ukrajinu o čo najrýchlejšie uskutočnenie trojstranných rokovaní o dlhodobých dodávkach plynu do Európy. Uviedol v utorok podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Slovenský eurokomisár v rozhovore pre TASR pripomenul, že minulý týždeň na summite o Hodvábnej ceste v Číne zastupoval predsedu EK Jeana-Clauda Junckera a mal možnosť hovoriť s viacerými najvyššími predstaviteľmi, vrátane čínskeho prezidenta Si-ťin Pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Šefčovič: Z pohľadu Európskej komisie je energetická únia splnená úloha

„Využil som toto krátke stretnutie, aby som vysvetlil filozofiu Európskej komisie, že máme veľký záujem na tom, aby sa trojstranné stretnutie Európska komisia – Rusko – Ukrajina realizovalo čím skôr, najlepšie do letnej prestávky. Náš názor je, že jeseň a zima sú za rohom a máme záujem, aby sa rokovania o ďalšom dlhodobom kontrakte na dodávky plynu zintenzívnili a aby sme našli riešenie prijateľné pre všetky tri strany,“ uviedol Šefčovič.

Letné inštitucionálne prázdniny nastanú v polovici júna a trvajú do konca augusta.

Podpredseda EK dodal, že sa s Putinom dohodol, že pokračovať v komunikácii na túto tému bude s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom. Hovoriť s ním mal telefonicky v utorok podvečer.

Šefčovič: O post ministra financií nemám záujem, chcem dokončiť mandát v EK

Šefčovič v snahe uľahčiť prípravu trojstranných rokovaní, ktoré boli pôvodne naplánované na polovičku mája, v najbližších týždňoch navštívi Moskvu aj Kyjev. Na Ukrajine sa konali prezidentské voľby, nový prezident sa ujme funkcie o niekoľko týždňov a podľa Šefčoviča je aj v záujme ruskej strany rokovať s ukrajinským vedením, ktoré reflektuje výsledok volieb.

Eurokomisia chce dospieť k rokovaniam v priebehu júna, najneskôr do polovice júla. „Po telefonáte zo strany ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana mám ubezpečenie, že Ukrajina akceptuje akýkoľvek termín. Sú ochotní prísť do Bruselu kedykoľvek. Teraz treba komunikovať s ruskou stranou,“ opísal situáciu Šefčovič.

Môže vás zaujímať

PRIESKUM: Tieto veci Slovákom počas pandémie chýbali najviac