Jednou vetou

Šéfovia nemeckých automobiliek rokovali s Trumpom, veria, že clá sa nezvýšia

Ilustračné foto

pixabay.com

Predstavitelia troch kľúčových nemeckých automobiliek rokovali v utorok (4.12.) s americkým prezidentom Donaldom Trumpom s cieľom riešiť jeho nespokojnosť s obchodným deficitom USA voči Európskej únii a odstrániť tak riziko uvalenia vysokých dovozných ciel na osobné autá z EÚ. Podľa médií boli šéfovia Volkswagenu, BMW a Daimleru celkovo spokojní a dali najavo, že toto riziko sa podarilo zmierniť.

Biely dom informoval, že Trump vyzval automobilky, aby zvýšili produkciu na území USA. „Prezident oboznámil spoločnosti so svojou predstavou, že všetky automobilky vyrábajú v USA a vytvárajú priateľskejšie podnikateľské prostredie,“ uviedol Biely dom.

Podľa šéfa Daimleru Dietera Zetscheho rozhovory dopadli dobre. „Povedal by som, že potenciálnu hrozbu (uvalenia vyšších ciel) sa podarilo zredukovať,“ povedal Zetsche, ktorý trh USA pozná veľmi dobre, keďže na ňom ako niekdajší šéf Chrysleru určitú dobu pôsobil.

Optimizmus dal najavo aj šéf Volkswagenu Herbert Diess. „To je to, prečo sme tu – aby sme zabránili uvaleniu dodatočných dovozných ciel. Myslím si, že sme na dobrej ceste,“ uviedol.

Vláda bude rozhodovať o riešení havarijných stavov kultúrnych pamiatok

Firma BMW, ktorá má veľký závod v Spartanburgu v Južnej Karolíne, zasa informovala, že „schôdzka bola konštruktívna, ale zodpovednosť za politiku v oblasti medzinárodného obchodu leží výhradne na pleciach relevantných inštitúcií“. Tým dala najavo, že posledné slovo bude mať Brusel. Samotná spoločnosť však plánuje počet zamestnancov v Spartanburgu zvýšiť. V súčasnosti pracuje v závode okolo 10.000 ľudí a BMW chce tento počet zvýšiť do dvoch rokov o ďalších tisíc. Navyše uvažuje o otvorení ďalšieho závodu v USA na výrobu motorov a prevodoviek.

Americký minister obchodu Wilbur Ross ešte pred rokovaniami uviedol, že cieľom stretnutia je zníženie amerického deficitu v obchode s EÚ a v rámci nej najmä s Nemeckom. „Chceme dosiahnuť, aby všetky automobilky zvýšili produkciu v USA,“ povedal Ross pre stanicu CNBC pred stretnutím.

Trump už niekoľko mesiacov hrozí zvýšením dovozných ciel na osobné autá z EÚ, čo by sa najviac dotklo práve Nemecka. Prisľúbil však, že počas rokovaní, na ktorých sa Brusel a Washington dohodli v júli, neurobí voči EÚ žiadny krok. Podľa Rossa však Trump očakáva, že v tejto veci dôjde k pokroku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie